Ochrona zdrowia i innowacje. Postawić na polską naukę

Leczyć w sposób nowoczesny i coraz bardziej skuteczny, a zarazem tworzyć gospodarkę innowacyjną – to coraz częściej powtarzane zdanie przez naukowców nie tylko z dziedziny medycyny. I nie jest to wcale czcze gadanie.

W grudniu ubiegłego roku premier Mateusz Morawiecki wraz z wicepremierem Jarosławem Gowinem zapowiedzieli przekazanie pół mld zł na program badań nad polskimi lekami przeciw chorobom serca i nowotworom. Poinformowali również o planach utworzenia Instytutu Biotechnologii Medycznej, dzięki któremu, jak podkreślili, „poziom polskiej medycyny w obszarze biotechnologii wejdzie na zupełnie nowe, nieznane do tej pory obszary”. Celem powołania Instytutu ma być lepszy dostęp Polaków do terapii i leków na najpoważniejsze choroby cywilizacyjne.

O tym, że warto stawiać na polską naukę i innowacje, świadczy na przykład bogaty dorobek naukowy naszych kardiologów. W ogłoszonym pod koniec ubiegłego roku prestiżowym Rankingu Clarivate Analytics „Najbardziej Wpływowych Umysłów Świata” znalazło się pięciu polskich naukowców, w tym aż czterech kardiologów: prof. Piotr Ponikowski, prof. Adam Torbicki, prof. Andrzej Budaj oraz prof. Michał Tendera. – Nasza obecność w Rankingu Clarivate Analytics to nie przypadek. To efekt codziennej pracy, wieloletniej zaangażowanej działalności naukowej, uczestnictwa w międzynarodowych programach i konsorcjach badawczych oraz stałego podnoszenia poprzeczki – mówi prof. Piotr Ponikowski, prorektor do spraw nauki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Podkreśla, że w tej placówce prowadzone są interesujące projekty łączące medycynę translacyjną z praktyką kliniczną w obszarze kardiologii.

Nie tylko kardiolodzy stawiają na rozwój nowoczesnych technologii w dziedzinie medycyny. Onkolodzy i fizycy jądrowi postulują utworzenie kilku nowoczesnych centrów protonoterapii, będącej alternatywą dla tradycyjnej radioterapii. Profesor Piotr Milecki, ordynator Oddziału Radioterapii Onkologicznej w...
[pozostało do przeczytania 66% tekstu]
Dostęp do artykułów: