Leczyć w sposób zintegrowany. Choroba Leśniowskiego-Crohna

Choroba Leśniowskiego-Crohna to choroba przewlekła i nieuleczalna. Dlatego niesłychanie ważne jest, aby tej grupie pacjentów zapewnić odpowiednią opiekę. Chodzi o opiekę zintegrowaną – koordynowaną z udziałem różnych specjalistów dostępnych w jednym ośrodku medycznym. Bardzo chcielibyśmy, aby Ministerstwo Zdrowia wprowadziło taki model – mówi prof. Grażyna Rydzewska, gastrolog z kliniki MSWiA. Rozmawia Wojciech Kamiński.


Problemy zaczynają się od zwykłej – wydawałoby się – biegunki. Może się jednak okazać, że to bardzo poważna dolegliwość – choroba Leśniowskiego-Crohna. Co powinno nas zaniepokoić?

Długotrwała biegunka, gorączka, utrata masy ciała, duże osłabienie – to są objawy, które powinny sprawić, że już nie będziemy leczyć się domowym sposobem, lecz pójdziemy do lekarza. Niestety, często jest tak, że dopóki biegunka nie jest wyniszczająca, to się ją lekceważy. „Wezmę jakiś lek i mi przejdzie” – myśli chory i odwleka wizytę w przychodni. Trzeba też pamiętać, że nie każda biegunka świadczy o tym, że mamy do czynienia z chorobą Leśniowskiego-Crohna. Tu lekarz pierwszego kontaktu musi wykazać czujność.

Jakie organy atakuje choroba?

W przypadku choroby Leśniewskiego-Crohna zajęty może być cały przewód pokarmowy. Dotyczy to nie tylko jelit, ale także górnego odcinka przewodu pokarmowego. Chorzy poddawani są częstym operacjom. Mamy w rejestrze osoby, które były operowane nawet kilkadziesiąt razy. Pacjenci z zespołem krótkiego jelita często muszą być żywieni pozajelitowo. Choroba nieprawidłowo leczona prowadzi do kalectwa.

Czy można ją wyleczyć?

Jest to choroba przewlekła, niestety, wciąż nieuleczalna. Dlatego niesłychanie ważne jest, aby tej grupie pacjentów zapewnić odpowiednią zintegrowaną opiekę, z udziałem różnych specjalistów dostępnych w jednym miejscu. Eksperci Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii opracowali...
[pozostało do przeczytania 64% tekstu]
Dostęp do artykułów: