Sercowa sprawa. Uszkodzenie mięśnia sercowego

Duszności, obrzęki, łatwe męczenie się. Tych objawów nie można lekceważyć. Mogą świadczyć o niewydolności serca. Choroba ta jest już prawdziwą epidemią. Co roku zabija około 60 tys. osób.

Objawy świadczące o niewydolności serca są często ignorowane przez pacjentów. Co więcej, kardiolog prof. Jadwiga Nessler z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przyznaje, iż nawet lekarze pierwszego kontaktu mają problemy z odpowiednim zdiagnozowaniem niewydolności, szczególnie w jej początkowym stadium. Objawy tej choroby można bowiem pomylić z symptomami innych dolegliwości. Ponadto niewydolność serca często współistnieje z wieloma chorobami. Jej rozpoznanie utrudnia nade wszystko brak dostępu lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej, a nawet Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, do badań wskazujących na uszkodzenie mięśnia sercowego (w tym do echokardiografii). Tymczasem chorzy powinni trafić jak najszybciej do kardiologów. Niestety średni czas oczekiwania na wizytę u tego specjalisty to 100 dni.  

Dr Agnieszka Pawlak, kierownik Pododdziału Niewydolności Serca Kliniki Kardiologii Inwazyjnej Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, podkreśla, że w przypadku ostrej niewydolności serca najważniejsze jest 4–6 pierwszych godzin od jej wystąpienia. – Jeżeli opóźnimy leczenie pacjenta w takim stanie, to występuje zagrożenie zgonem – mówi dr Pawlak. Dlatego lekarze kardiolodzy postulują wprowadzenie szybkiej ścieżki postępowania w przypadku podejrzenia uszkodzenia mięśnia sercowego, podobnej do tej, która istnieje w sytuacji zagrożenia chorobą onkologiczną. Dr Jakub Gierczyński z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego zwraca uwagę, że choroby układu krążenia są przyczyną prawie 50 proc. zgonów, a rak – około 25 proc.   

Mimo rosnących nakładów na leczenie nie tylko nie udało się powstrzymać epidemii tej choroby. Przeciwnie, z roku na rok liczba chorych rośnie. Grupa osób z niewydolnością serca w Polsce to...
[pozostało do przeczytania 45% tekstu]
Dostęp do artykułów: