Dziadku, uważaj na pneumokoki! Groźne bakterie

Choć to głównie dzieci są nosicielami pneumokoków, aż 85 proc. zakażeń tymi bakteriami występuje u dorosłych. Szczególnie narażone na choroby wywoływane przez pneumokoki są osoby po 65. roku życia.

– Jestem lekarzem pediatrą i wiem, jakie zagrożenia niosą pneumokoki dla dzieci. Ale jestem także dziadkiem. Zdaję sobie sprawę z niebezpieczeństw, które niosą te bakterie dla osób w moim wieku – mówi prof. Ron Dagan z Uniwersytetu w Beer Szeba w Izraelu, członek założyciel Światowego Towarzystwa Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego.

Pneumokoki wywołują u dzieci bardzo poważne choroby, z zapaleniem płuc, zapaleniem opon mózgowych czy sepsą włącznie. Jednak – jak podkreśla prof. Dagan – są one najbardziej niebezpieczne dla osób w podeszłym wieku. Bakterie te często osiedlają się w gardle lub w nosie. Szczególnie narażone na te bakterie są dzieci chodzące do przedszkola lub żłobka. Pneumokoki często nie atakują nosiciela, nie wywołują objawów u zdrowy maluchów. – Dziadkowie przytulają wnuki, całują je w nos, wtedy są narażeni na działanie bakterii – zwraca uwagę izraelski naukowiec. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, czyli przez wdychanie bakterii. Pneumokoki są najbardziej niebezpieczne dla osób cierpiących na schorzenia przewlekłe, takie jak choroby układu krwiotwórczego, krwionośnego, płuc, nerek, cukrzyca, a także przewlekłe choroby ucha środkowego.

Chorobom wywoływanym przez pneumokoki można zapobiec poprzez szczepienia. W Polsce od początku roku szczepienia przeciw pneumokokom są obowiązkowe. Problem polega jednak na tym, jakie szczepionki zostaną zastosowane. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o zakupie szczepionki 10-walentnej (zawierającej ponad 60 proc. wykrytych serotypów pneumokoka). Tymczasem – jak twierdzą specjaliści – lepsza jest szczepionka 13-walentna (zawiera ponad 80 proc. serotypów pneumokoka). Jej zaletą jest również to, że chroni przed pneumokokami nie tylko dzieci, ale również osoby starsze....
[pozostało do przeczytania 61% tekstu]
Dostęp do artykułów: