Łuna pamięci nad cmentarzem

Listopad. Znicz, grób, cmentarz. Łuna pamięci nad cmentarzem, rodzina, modlitwa. Święto Wszystkich Świętych powinno być obchodzone radośnie, ale jednak wszyscy ci święci ludzie, którzy już królują w niebie, najpierw doświadczyli śmierci i większość chrześcijan nie wylega na ulice, aby tańcząc, cieszyć się, że umarł im ktoś bliski. A powinni, jeśli przypuszczają, że poszedł do nieba.

Nie tańczymy na ulicach, ponieważ, po pierwsze, śmierć to zjawisko nieodwołalne, niezgłębione, zatrważające. Po drugie, zapewne jakaś niemała cześć ludzkiej populacji, zanim cieszyć się będzie radością nieba, najpierw będzie musiała doświadczyć czyśćcowego cierpienia. Skoro zatem ta nasza listopadowa radość nie wypada specjalnie, to może warto pomyśleć o wspomaganiu tych, którzy do nieba mają jeszcze kawałek. Ale o tym za chwilę.
Zbiorowe oswajanie śmierci, podobnie jak indywidualna żałoba, jest formą rytuału. I ten rytuał posiada swoją historię. Święto Wszystkich Świętych ma tradycję równie długą jak polska państwowość wraz z jej piastowskimi pierwocinami. W 935 roku po raz pierwszy cieszono się 1 listopada z świętości świętych. Niewiele później, w 998 roku, zaczęliśmy się drugiego listopada modlić za wszystkich naszych zmarłych. Dzień zaduszny to przypomnienie o duszach cierpiących w czyśćcu. Możemy im pomagać. Oni potrzebują jeszcze oczyszczenia. Odbywają pokutę. Są już bezpieczni. Są w rękach Boga. Na pewno trafią do nieba, ale na pełnię zbawienia muszą jeszcze poczekać. Piszę „poczekać”, choć tak naprawdę nie wiemy, z czym mamy do czynienia w czyśćcu. W niebie jest wieczność. Przeciwieństwo czasu. W wieczności czas nie płynie. Z różnych prywatnych objawień możemy przypuszczać, że w czyśćcu mamy do czynienia z jakąś formą czasu, choć nie jest on identyczny jak na ziemi. Ważne, że możemy okres przebywania w tym miejscu swoim najbliższym skrócić. W okresie oktawy Świąt Wszystkich Świętych, pomiędzy 1 a 8 listopada, możemy dla swoich bliskich zdobywać...
[pozostało do przeczytania 23% tekstu]
Dostęp do artykułów: