Obchody 22. miesięcznicy katastrofy smoleńskiej

Podczas nabożeństwa odczytano też list o. Romana Majewskiego, przeora Jasnej Góry, w którym poinformował  on o rozpoczęciu prac nad płaskorzeźbą z epitafium „Pamięci i Wdzięczności” ofiarom z 10 kwietnia 2010 r. Zawiśnie ona na Jasnej Górze w 2. rocznicę katastrofy smoleńskiej, w niedzielę Miłosierdzia Bożego.


Kilkutysięczny tłum wziął udział po mszy św. w Marszu Pamięci, który zakończył się przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu. Modlono się za poległych w Smoleńsku, złożono kwiaty i zapalono znicze. W Marszu wzięli udział m.in. prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, Marta Kaczyńska, a także posłowie Tomasz Kaczmarek i Antoni Macierewicz. Głos zabrał Jarosław Kaczyński oraz szefowa warszawskiego klubu „Gazety Polskiej” Anita Czerwińska.

– Zbieramy się jak co miesiąc w imię prawdy i nadziei na to, że prawda wyjdzie na jaw, a w Polsce przywrócona zostanie sprawiedliwość. Jesteśmy dziś bliżej, niż byliśmy jeszcze nie tak dawno temu. Nasze starania przynoszą efekty – mówił Jarosław Kaczyński. – Wiele kłamstw, w które nie wierzyliśmy, zostało przygwożdżonych. To pokazuje, jak wielkie znaczenie ma nasza determinacja, to, że jesteśmy, że nie zapominamy i nie zapomnimy. Robimy to w imię pamięci poległych, ale także w imię naszej przyszłości, to znaczy przyszłości Polski niepodległej, Polski sprawiedliwej i Polski solidarnej. O Nią walczyło wielu z tych, którzy polegli, w tym śp. Prezydent Lech Kaczyński. Ta Polska musi pozostać naszym celem – zaznaczył prezes PiS.

Na koniec Jarosław Kaczyński wezwał do wytrwałości i dalszego działania. – Musimy wierzyć, ale także działać, by nasz kraj się zmieniał. Po to, by triumf kłamstwa i obłudy, z którym mamy dziś do czynienia, przegrał oraz Polska kroczyła drogą ku przyszłości wielkiego europejskiego narodu. Będziemy w dalszym ciągu trwali przy naszym zdecydowanym dążeniu do prawdy i sprawiedliwości. Dziękuję wam, że przyszliście, że w ten mroźny lutowy wieczór tu...
[pozostało do przeczytania 37% tekstu]
Dostęp do artykułów: