Wyleczyć raka i urodzić dziecko. Nowotwór kontra stereotypy

Monika Dąbrowska zachorowała na raka odbytu. Podczas terapii okazało się, że jest w ciąży. Mimo że lekarz odradzał jej urodzenie dziecka, ona postanowiła, że nie dokona aborcji. Dziś Majka ma 12 lat. A pani Monika jest matką czworga dzieci.

Dramat Moniki Dąbrowskiej zaczął się w 2004 r. Pojawiły się u niej niepokojące objawy, bóle brzucha, biegunki, zaparcia. Po wielu konsultacjach poddała się kolonoskopii. Diagnoza, którą usłyszała, była wstrząsająca: rak jelita grubego.

– Miałam wtedy 29 lat i dwoje dzieci – wspomina kobieta. Bała się nie tyle o siebie, ile o dzieci.

Pani Monika rozpoczęła terapię. Już na początku powiedziano jej, że nie będzie mogła mieć więcej dzieci. Jednak zaszła w ciążę. Lekarz twierdził, że ciąża jest dla niej zagrożeniem, że skończy się to nawrotem raka, bo ciąża dodatkowo osłabi i tak wyczerpany leczeniem organizm. Jednak Monika postanowiła, że urodzi. – Nie wyobrażałam sobie, że mogę usunąć dziecko – mówi. Przyznaje, że przez całą ciężę obawiała się nawrotu choroby. Na szczęście nic takiego się nie stało. Dziewczynka urodziła się zdrowa. Majka – bo takie imię otrzymała – dostała 10 punktów w skali Apgar (czyli maksymalną ocenę stanu zdrowia dziecka po urodzeniu). Dziś ma 12 lat. Monika Dąbrowska jest szczęśliwą mamą. Spełnia się również zawodowo. Prowadzi własną pracownię projektową. W ramach fundacji Rak’n’Roll pomaga innym kobietom, które znalazły się podobnej sytuacji.

A jest ich niemało. W Polsce co roku około 500 kobiet przeżywa dramat. Oczekując z radością na narodziny dziecka, dowiadują się, że mają raka. Problem ten staje się coraz bardziej poważny. Rośnie liczba kobiet ciężarnych, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową. Dzieje się tak z powodu ogólnego wzrostu liczby zachorowań na raka, coraz wcześniejszego wieku występowania nowotworów oraz coraz późniejszego macierzyństwa. Najczęściej u kobiet w ciąży występuje rak piersi, rak szyjki macicy, chłoniak i...
[pozostało do przeczytania 62% tekstu]
Dostęp do artykułów: