Pomagać innym, aby pomóc sobie. Aktywizacja zawodowa wykluczonych

Tym tytułem można by streścić historię życia Piotra Wojtasa. Wszystko zaczęło się od – wdawałoby się – banalnego wydarzenia.

Kiedy wchodzę do biura, wita mnie mężczyzna w średnim wieku. Dopiero po chwili zauważam, że siedzi za biurkiem na wózku inwalidzkim. Uśmiecha się i szybko podjeżdża do nas. Jest szefem Zakładu Aktywności Zawodowej działającego w ramach Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach k. Nowego Sącza.

Być może nigdy nie trafiłby do fundacji, gdyby nie tragiczny w skutkach wypadek, który wydarzył się 18 lat temu. Piotr wszedł na drzewo, aby zbierać wiśnie. Chwila nieuwagi i był już na ziemi. Tak rozpoczął się jego dramat. Okazało się, że upadek był tak nieszczęśliwy, że chłopak złamał kręgosłup. – Zaczęło się skomplikowane i długotrwałe leczenie oraz rehabilitacja – wspomina. W specjalnych ośrodkach rehabilitacyjnych spędził dwa lata. Ale się nie poddawał. Praca lekarzy i terapeutów oraz upór chłopaka sprawił, że mógł wrócić do (prawie) normalnego życia. Choć poruszał się na wózku, powrócił na studia w krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Zrobił dyplom i zaczął pracę w zakładzie pracy chronionej.

– Chciałem zamieszkać bliżej domu rodzinnego. Pochodzę z Bobowa oddalonego około 10 km od Stróż – mówi. Usłyszał, że w tej niewielkiej miejscowości powstaje Centrum Szkoleniowo-Rehabilitacyjne im. Ojca Pio. Przyjechał, porozmawiał z szefem fundacji (obecnym senatorem PiS) Stanisławem Kogutem i został. Początkowo zajmował się różnymi projektami w Centrum, a od czterech lat kieruje Zakładem Aktywności Zawodowej. W życiu prywatnym też wszystko mu się ułożyło. Ma żonę, dwoje dzieci. Trzecim dzieckiem jest Zakład. Stworzył go od podstaw. – Chodziło o aktywizację zawodową niepełnosprawnych pozostających bez zatrudnienia, zagrożonych wykluczeniem społecznym – wyjaśnia.

Obecnie w ZAZ-ie znajduje pracę ponad 30 osób o umiarkowanym i znacznym stopniu niepełnosprawności. Do tego są...
[pozostało do przeczytania 62% tekstu]
Dostęp do artykułów: