Musisz być inteligentnym zabójcą

Co się odwlecze, to nie uciecze. Kilkanaście lat później Cataleya prowokuje wypadek, ląduje w celi, wymyka się z niej w nocy i dokonuje pierwszego mścicielskiego zabójstwa na narkotykowym bossie. Jest już atrakcyjną kobietą, którą gra w filmie Zoe Saldana, była tancerka, znana z roli niepokojącej mieszkanki Pandory z „Avatara” Camerona. Tutaj nie ma już niebieskiego ogona, za to oglądamy jej prawdziwą twarz.

Cały film jest serią popisowych scen akcji, mieszanką kina sensacyjnego, kopanego i baletu. Bardzo sprawna fizycznie, bojowo, koncepcyjnie i logistycznie Saldana/Cataleya piętnuje swoje kolejne ofiary obrazem storczyka noszącego jej imię. Dzięki doskonałemu kamuflażowi długo pozostanie nierozpoznana. Idący śladem dziewczyny detektyw (James) niewiele może zrobić. CIA pozostaje bezczynna, ponieważ ma swoje układy z gangsterami, których jeśli nawet nie informuje, to w każdym razie chroni. Cataleya wykańcza kolejne kanalie, karmi swoje psy i koty, i tylko obrazy ucieczki i sceny morderstwa rodziców wracają do niej w retrospekcjach. Nie staje się jednak maszyną do zabijania, potrafi kochać – na krótko, na godziny, skryta, ale namiętna. Spotyka się z artystą, którego ciekawość stanie się w końcu powodem jej demaskacji. Zguby – a może wyzwolenia.

Ten film jest bajką. Niedawno oglądaliśmy podobną w reżyserii Gary’ego Graya w „Prawie zemsty” z Geraldem Butlerem. Tam ukryty w więzieniu bohater zabijał morderców rodziny, bo liberalny aparat sprawiedliwości odpuścił sprawę. I tu, i tam samotny mściciel wchodził z machiną sprawiedliwości w bolesną kolizję. Bohater „Prawa zemsty” zabija sędzinę idiotkę, by ułatwić ścigającym go służbom zrozumienie swoich racji. Cataleya przestrzeliwuje zdjęcie z prezydentem USA w gabinecie rezydenta CIA, by uzyskać adres ostatniego nieukaranego winowajcy.

Film jest popisem reżyserskiej sprawności. Megaton, któremu przedtem powierzono sensacyjnego „Transportera 3”, dobrze wie, jak pokazać walkę, miasto z...
[pozostało do przeczytania 26% tekstu]
Dostęp do artykułów: