Nowinki

Czyszczenie żywności ozonem

Omiatanie powierzchni produktów spożywczych gazowym ozonem pozwala oczyszczać ją z większości środków grzybobójczych, jakimi była kiedyś spryskana – to wynik pracy międzynarodowego zespołu naukowców. Fungicydy – chemikalia zabójcze dla szkodliwych pleśni i grzybów – chronią warzywa i owoce przed zakażeniem, ale konsumenci woleliby, żeby znikły, kiedy produkty przestają być towarami sklepowymi, a stają się jedzeniem. Naukowcy zdołali usunąć 35–64 proc. fungicydów z powierzchni bezpestkowych winogron. Warto jednak pamiętać, że bez względu na zastosowane technologie, tego rodzaju produkty należy po prostu myć przed spożyciem, o czym boleśnie przekonali się Niemcy tej wiosny.
(Environmental Science &Technology)

Im bliżej bieguna, tym większy mózg

Mieszkańcy Północy mają większe mózgi niż bytujący bliżej równika – uznali uczeni, którzy zbadali 55 ludzkich czaszek z różnych części świata z okresu ok. 1800 r. Różnice nie są wielkie i mają związek z koniecznością spędzania dużej części życia w półmroku albo ciemnościach. W efekcie ludzie żyjący bliżej bieguna mają większe oczodoły i gałki oczne oraz powiększoną część kory wzrokowej odpowiedzialnej za przetwarzanie obrazów. Według tych samych badań, mieszkańcy Północy widzą przy ograniczonym świetle równie dobrze jak osoby żyjące bliżej równika w jasnym, słonecznym świetle, co zawdzięczają właśnie powiększonym gałkom ocznym.
(Proceedings of the Royal Society B.)

Syberyjska diagnoza

Naukowcy francuscy we współpracy z badaczami rosyjskimi opracowali metodę pozwalającą badać, na jakie choroby zmarli ludzie w dawnych okresach historycznych, odnalezieni obecnie przez archeologów. Jako przykład badaczom posłużyły zwłoki mężczyzny pochodzącego z końca XVII wieku, odnalezione na Syberii. Po analizie DNA pobranego z zębów i płuc lekarzom udało się wyizolować materiał genetyczny...
[pozostało do przeczytania 11% tekstu]
Dostęp do artykułów: