Uważaj na swoje myśli i słowa – możesz spotkać się w sądzie z Michnikiem!

Racja siedzenia „zaciekłego obrońcy”

Prof. Andrzej Zybertowicz, socjolog z toruńskiego UMK, doradca ds. bezpieczeństwa państwa prezydenta Lecha Kaczyńskiego i premiera Jarosława Kaczyńskiego, aż dwukrotnie miał okazję spotkać się z Michnikiem w sądzie. Za każdym razem poszło o słowa, których użył naukowiec. W pierwszym przypadku chodziło o publicystyczne stwierdzenie, że Michnik w debacie publicznej używa argumentu w rodzaju „wiele lat siedziałem w więzieniu, to mam rację”. On sam oczywiście nie zgodził się z tym twierdzeniem. I trudno się dziwić, nawet małe dziecko w Polsce wie, że Adam Michnik nigdy nie wykorzystywał swojego życiorysu w debacie publicznej. Zybertowicz sprawę przed sądem przegrał.

Drugi proces dotyczył stwierdzenia profesora, że w pierwszym procesie „pozwało go dwóch agentów i ich zaciekły obrońca”. I tym razem sąd przyznał rację Michnikowi, a my pochylmy głowy przed jego mądrością i majestatem. Michnik obrońcą agentów komunistycznych służb? Przecież „Gazeta Wyborcza” od początku stała na straży uczciwego rozliczenia z przeszłością i oczyszczenia życia publicznego z tajniaków i donosicieli. Wystarczy w tej sprawie zadzwonić do redaktora Lesława Maleszki.

„Faszysta” zdemaskowany

Miejsca nie starczyłoby na wyliczenie wszystkich zasług Michnika w demaskowaniu polskiego faszyzmu i ksenofobii. Od Armii Krajowej, po Radio Maryja, Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobrę, a nawet liderów Platformy Obywatelskiej. Z tego ostatniego gniazda nietolerancji naczelny „Wyborczej” wyłuskał Jarosława Gowina i bezbłędnie obnażył jego inteligencką obłudę. A wszystko za sprawą użytych w wywiadzie słów dzisiejszego prominentnego posła PO, że kilkanaście lat temu podczas debaty o lustracji w miesięczniku „Znak”, Michnik nazwał go zwolennikiem apartheidu, innymi słowy faszystą. Jak twierdził Gowin, wypowiedź została usunięta podczas autoryzacji. Michnik jednak zgrabnie przeszedł od obrony...
[pozostało do przeczytania 62% tekstu]
Dostęp do artykułów: