Wieści ze Wschodu

Poszerzanie współpracy

Dmitrij Miedwiediew i José Luis Zapatero podpisali umowę o współpracy Kolei Rosyjskich z produkującą wagony hiszpańską spółką Talgo. Jednocześnie obie strony porozumiały się w sprawie współpracy w poszukiwaniach geologicznych i wydobyciu ropy naftowej i gazu. Tą sferą mają się zająć rosyjska spółka naftowa Aljans i hiszpański koncern Repsol.

Niespodzianki

Moskiewski sąd uwolnił lidera Memoriału Olega Orłowa od zarzutu zniesławienia dyktatora Czeczenii. To precedensowy przypadek, pierwszy raz bowiem rosyjski sąd okazał się nieprzychylny prokremlowskiemu Ramzanowi Kadyrowowi.

Strategiczne partnerstwo

Podczas spotkania w Astanie przywódcy Kazachstanu i Chin podpisali wspólną deklarację o rozwoju strategicznego partnerstwa. Dokument przewiduje m.in. spotkania szefów rządów obu państw.

Skandal

Rosyjskie jednostki są pozbawione opieki medycznej z racji nieprawidłowości w procesie zakupów. Taka jest opinia generała Aleksandra Nikitina. Według niego, najgorsza sytuacja panuje w szpitalach Floty Północnej i Floty Bałtyckiej. Prokuratura wszczęła śledztwo, które wykazało zawyżanie cen na zakup sprzętu medycznego. Odpowiedzialność za straty rzędu 70 mln rubli przypisano szefowi Głównej Dyrekcji Medycznej.

Rosja–Gwinea

W obecności prezydentów Rosji i Gwinei Równikowej Gazprom Nieft’ i Guinea Ecuatorial de Petroleos ratyfikowały umowę o współdziałaniu przy zagospodarowaniu dwóch roponośnych bloków na szelfie morskim Gwinei Równikowej.

 „Reforma”

W Turkmenistanie przyjęto ustawę o wyborach głowy państwa. Kandydat na prezydenta musi uzyskać poparcie partii politycznej albo zebrać co najmniej 50 tys. podpisów popierających go wyborców. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie jeden szczegół. Otóż w Turkmenistanie funkcjonuje...
[pozostało do przeczytania -5% tekstu]
Dostęp do artykułów: