„Gościnia”, czyli wstyd, towarzysze

Mój Boże, jakże prowincjonalna ta nasza lewica. Istny zaścianek na tle Europy!

Zapytałem znajomą, co to jest „gościnia”? Nie wiedziała. Znajoma jest kobietą, zapewniam. Zapytałem drugą, wysyłając jej SMS-a. Odpowiedziała : „nie rozumiem”. Odpisałem: „ja też”. Potem wysłałem jeszcze drugiego SMS-a, ale nie zacytuję, bo było tam brzydkie słowo o języku feministek i owładniętych polityczną poprawnością facetów. Otóż „gościnia” to gość, ale płci żeńskiej. Czy wyobrażacie sobie Państwo feministkę, która szanuje polskie tradycje i obyczaje (wiem, że to się wyklucza) i do tego jest osobą wierzącą, zatem mówi „ Gościnia w dom, Bóg w dom”? Ja sobie nie wyobrażam, ale może ktoś po dłuższej wizycie w coffee shopie w Amsterdamie rzeknie i tak.
Idąc tą drogą – chociaż odradzam – można usłyszeć np.: „Ministerka przyjęła gościnię”. Tłumacząc na język polski naszych dziadków i rodziców, ale też, głęboko w to wierzę, naszych dzieci i wnuków, oznacza to: „Pani minister przyjęła gościa, który jest kobietą”. Np. Annę Grodzką. Dziś już zapomniana, choć przed pięcioma laty miała być dowodem tego, że Polska nie jest już wsteczna i zacofana, ale postępowa, liberalna i „do przodu”. Skoro już padło to określenie, to przypomina mi się realistyczny apel  do niektórych osobników-modernizatorów: „ Nie bądź taki do przodu, bo cię z tyłu zabraknie”. Chociaż mówiono też inaczej, całkiem odwrotnie, bo do maruderów: „Nie bądź taki do tyłu, bo cię sznurówki wyprzedzą”.
Wracając do „gościni” – wyraz ten zobaczyłem pierwszy raz dziś na lewicowym portalu internetowym. Jest on lewicowy integralnie. Np. tytuł wywiadu o uchodźcach to egzemplifikacja ideologicznego podejścia do rzeczywistości, które jest prostym tej rzeczywistości zaprzeczeniem: „Wszyscy jesteśmy imigrantami”. Otóż nie wszyscy. Tylko znikoma mniejszość. Choć ogon także tutaj chce merdać psem.
Tuż obok komentarz, iż Donalda Trumpa popierają w USA „biali mężczyźni, niemłodzi i słabo wykształceni...
[pozostało do przeczytania 39% tekstu]
Dostęp do artykułów: