Uczciwa dziewczyna z charakterem

W PRL lękano się szmiry. „Trędowatą” Mniszkówny, a potem film według tej powieści dostaliśmy po Grudniu ’70. Gdy władza użyła już broni, to pojęła, że lepiej skupić się na pilnowaniu stołków niż artyzmu. Stan wojenny też przyniósł rozluźnienie estetyczne, wylało się na Polskę Kino Nowej Przygody i powstała „Fantastyka”. Później przyszły Harlekiny, romantyczne komedie i prasa na golasa. Krytyka mogła wybrzydzać, ale widzowie wybierali wstydliwe przyjemności.  

„Zanim się pojawiłeś” w wersji literackiej i filmowej to jeden z fenomenów, wobec których stoję bezradny. Miliony czytelników, tzn. czytelniczek, odnalazły siebie w tej powieści. Zidentyfikowały się ze spontaniczną i naiwną do bólu bohaterką, która zakochuje się w sparaliżowanym podopiecznym, dzieli się z nim radością życia i hojnie przezeń obdarowana próbuje odwieść go od zaplanowanego samobójstwa. 
Wygląda to na temat wydumany. Niesłusznie. Co roku tysiące osób ulegają wypadkom, redukują życiowe plany, walczą z rozpaczą, ponawiają bolesne ćwiczenia, bez nadziei odzyskania sprawności. Ale film w reżyserii Sharrocka na podstawie prozy Jojo Moyes i podług jej scenariusza wkracza w rejony opisywane złośliwym przysłowiem: „Uczciwej dziewczynie musi starczyć charakteru, by zakochać się w bogaczu, nie w biedaku”. Problem jest prawdziwy, oprawa kiczowata.
Powiedzenie „powieść dla kucharek” niesłusznie deprecjonuje jedną grupę zawodową. „Zanim się pojawiłeś” jest tak skonstruowany, że oczy pocą się także twardzielom. Po seansie widz spostrzega, że obraz żeruje na schemacie francuskich „Niedotykalnych” i naśladuje „Notting Hill” (tam, gdzie ułomny bogacz odwiedza niczym gwiazda rodzinę swojej pielęgniarki). Że pozwala dziewczynie zakosztować rozkoszy życia dostępnych tylko bogaczom, ba, ułaskawi nawet jej śmieszne prążkowane pończochy à la pszczółka. 
Sparaliżowany młody bankier, zrazu cyniczny, arogancki, staje się dla opiekunki uroczy, bo infantylizm dziewczyny wyzwala...
[pozostało do przeczytania 29% tekstu]
Dostęp do artykułów: