Polski plakat kontra „dizajnerzy”

11 czerwca rozpocznie się Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie. Jednak jubileuszowa, 50. odsłona jednej z najbardziej rozpoznawalnych polskich imprez kulturalnych odbędzie się bez najważniejszej części – konkursu plakatów. Nie będzie też wystawy poświęconej polskiej szkole plakatu. – Trudno sobie wyobrazić, że w Konkursie Chopinowskim biorą udział amatorzy grający mazurki czy nokturny na elektronicznych mikserach, komputerach albo gitarach basowych. Do tego niestety zmierzają negatywne zmiany – napisało kilkudziesięciu artystów, kuratorów i wykładowców Akademii Sztuk Pięknych, którzy protestują przeciwko temu, co dzieje się z tą imprezą

– Znajomi z wielu krajów pytają mnie, dlaczego nie ma konkursu. Jak to się mogło stać, że zrezygnowano z tak ważnego wydarzenia o ogólnoświatowym znaczeniu, z jednej z pierwszych tego typu imprez na świecie – komentuje sprawę jeden z najważniejszych reprezentantów polskiej szkoły plakatu Mieczysław Wasilewski. – Niech młodzi przychodzą i robią swoje. Tylko niech nie liczą, że nie będziemy w tej kwestii protestować – podkreśla w rozmowie z „Gazetą Polską”.
Niszczenie tradycji
Wasilewski jest jednym z kilkudziesięciu sygnatariuszy listu do ministra kultury Piotra Glińskiego. Artyści domagają się „zmiany organizatorów i kuratorów” Biennale. Według sygnatariuszy listu nowi, niezwiązani ze sztuką plakatu organizatorzy „niszczą tradycję ponad 50-letniej imprezy”. Artyści związani z plakatem za skandaliczne uznają m.in. zmiany dotyczące konkursowej selekcji plakatów, która polega teraz na ocenie… pomysłu na plakat, a nie autentycznej pracy. Mogą w niej wziąć udział wszyscy, nawet dzieci. Uczestnicy 50. Biennale będą animować dzieła z kanonu sztuki plakatu takie jak „Dylan” Miltona Glasera czy „Save the Human Rights” Finna Nygaarda. Najlepsze z animacji trafią na jedną z wystaw w ramach tegorocznej imprezy.
Artyści za skandal uważają także rezygnację z wystawy poświęconej polskiej szkole...
[pozostało do przeczytania 57% tekstu]
Dostęp do artykułów: