Kluby polonijne nie zejdą z kursu… Patriotyzm wyryty w sercach

– W ciągu tych pięciu lat narodziła się formacja, która ma szanse przeorać Polonię i odrzucić to, co jest jej solą w oku. Jest nowy czas i ten nowy czas wymaga nowych form. Naszym zadaniem nie jest narzekanie i płakanie – mówił w swoim wystąpieniu w auli sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Amerykańskiej Częstochowie w Doylestown podczas V Zjazdu Klubów „GP” były minister obrony Antoni Macierewicz.

– Państwo jesteście żołnierzami tej sprawy, Polska ma być mocna i waszą funkcją jest ją uzbroić – podkreślił Antoni Macierewicz, a jego ponadpółtoragodzinny wykład dotyczący polskiej strategii niepodległościowej wzbudził największe zainteresowanie i aplauz klubowiczów, którzy wieczorem zorganizowali ministrowi niezwykłą niespodziankę. Z okazji 70. urodzin Antoniego Macierewicza przygotowano przyjęcie i ogromny tort z napisem „70 lat – Precz z komuną!”. Uroczyste „Sto lat” dla ministra odśpiewali soliści Opery Narodowej.

Pierwszego dnia zjazdu redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz nakreślił zebranym obecną sytuację w Polsce i na polskim rynku medialnym, a prezes klubów „GP” Ryszard Kapuściński podsumował dotychczasową działalność klubów. Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski opowiadał o swoich doświadczeniach związanych m.in. z kryzysem dyplomatycznym, jaki wywołała tegoroczna ustawa IPN. Mówił także o bardzo trudnej sytuacji dotyczącej walki o pomnik Katyński w New Jersey (podczas wizyty kluby „GP” złożyły pod nim kwiaty). Poseł Jan Dziedziczak, były sekretarz stanu w MSZ, zaapelował do aktywizowania tej części Polonii, która nie uczestniczy w wyborach i nie angażuje się w sprawy kraju. – Konieczne jest zbudowanie w Stanach Zjednoczonych polskiego lobby, obrona dobrego imienia Polski tutaj, na miejscu, w USA, i w sieci, musimy mówić o sprawach Polski do Amerykanów – podkreślił.

Podczas zjazdu odczytano list do prezydenta Donalda Trumpa, sygnowany przez tamtejszy Komitet...
[pozostało do przeczytania 54% tekstu]
Dostęp do artykułów: