Dzięki nim możemy ufnie patrzeć w przyszłość. Gala Towarzystwa Patriotycznego

Premier Mateusz Morawiecki, Stanisław Srokowski, Leszek Sosnowski, Andrzej Kołakowski, Andrzej Rozpłochowski i Wojciech Korkuć zostali laureatami nagród Towarzystwa Patriotycznego Fundacji Jana Pietrzaka „Żeby Polska była Polską”.

– Dzięki takim ludziom możemy ufnie patrzeć w przyszłość z pewnością, że wygramy Polskę naszych ambicji i marzeń – mówił o tegorocznych laureatach Towarzystwa Patriotycznego Jan Pietrzak. – To oni są dowodem na to, że takich wspaniałych ludzi, oddanych ważnej, głębokiej idei wyrażonej w pieśni „Żeby Polska była Polską”, jest więcej, niż nam się codziennie wydaje – podkreślił w rozmowie z „Gazetą Polską” autor tej kultowej pieśni. I rzeczywiście, nagroda powstałego w 2011 roku Towarzystwa Patriotycznego zdążyła stać się jednym z najcenniejszych wawrzynów, jakim można zostać uhonorowanym w Polsce początku XXI wieku, szczególnie w tzw. obozie niepodległościowym.

18 listopada, już po raz ósmy, kapituła nagrody, w skład której wchodzą wybitni publicyści, społecznicy i politycy, przyznała Statuetki Husarza. Uroczysta gala, na której wręczono nagrody, odbyła się w warszawskim hotelu Regent i prowadzili ją Katarzyna i Jan Pietrzakowie. Nagrodę główną otrzymał premier Mateusz Morawiecki; odebrał ją w jego imieniu Marek Suski, szef Gabinetu Politycznego prezesa Rady Ministrów. Statuetkę Husarza otrzymał także słynny, odważny i bezkompromisowy działacz śląsko-dąbrowskiej Solidarności Andrzej Rozpłochowski.

Pozostałe trzy statuetki powędrowały do przedstawicieli świata kultury, którzy, co podkreślono podczas wieczoru, „krzewią w swoich środowiskach wysoką kulturę patriotyzmu”. Towarzystwo nagrodziło wybitnego pisarza, poetę i dramaturga Stanisława Srokowskiego (autora takich powieści jak „Repatrianci”, „Ukraiński kochanek” czy zbioru opowiadań o rzezi wołyńskiej „Strach. Opowiadania kresowe”) oraz prezesa wydawnictwa Biały Kruk, fotografika i wydawcę Leszka Sosnowskiego. Statuetki Husarza...
[pozostało do przeczytania 23% tekstu]
Dostęp do artykułów: