Magdalena Piejko \ ... poleca

NASZ PATRONAT \ „Bóg w Krakowie”
Od piątku w wybranych kinach w całej Polsce będzie można oglądać niezwykły film-świadectwo. Na obraz „Bóg w Krakowie” w reżyserii i na podstawie scenariusza Dariusza Reguckiego składa się kilka opowieści. Mamy więc historie: młodego polityka, który otrzymuje korupcyjną propozycję; dziewczyny szukającej miłości; stojącej na rozdrożu prawniczki specjalizującej się w sprawach rozwodowych; drobnego złodzieja pragnącego ukraść relikwiarz z Krwią Pańską; małżeństwa niemogącego doczekać się dziecka; kobiety po przejściach i mężczyzny niepotrafiącego wyzwolić się ze szponów hazardu. Utrzymane są one w stylistyce dobrze nakręconej reklamy, uciekają od standardów wyznaczonych np. przez kino moralnego niepokoju. Prawdziwe historie aktorów mieszają się w nim z losami bohaterów. Jerzy Trela, Radosław Pazura, Kamilla Baar-Kochańska, Piotr Cyrwus, aktorzy z grupy teatralnej MUMIO opowiadają o nadziei, miłości i Bogu. Projekt ten, jak określają go twórcy, znacznie wychodzi poza świat filmu. Nieco baśniowy nastrój i pocztówkowe ujęcia Krakowa kręconego z drona mogłyby w innym przypadku drażnić – tutaj, w kolejnym dziele ewangelizacyjnym wytwórni filmów katolickich Rafael, są zrozumiałe. Historie znamy, pytania i odpowiedzi bohaterów są proste i bliskie – tak jak kazanie wierzącego księdza i mądra komedia romantyczna.


MUZYKA \ Następczyni Aznavoura w Polsce
15 i 16 czerwca w Krakowie i Sopocie wystąpi Isabelle Geffroy, znana na całym świecie jako ZAZ. Jedna z pierwszych tak popularnych artystek, która sławę zawdzięcza serwisowi internetowemu YouTube. To tam regularnie umieszczała swoje nagrania z paryskiej dzielnicy Montmartre, ze słynnego, rozśpiewanego chodnika przy placu du Tertre. Nagrania miały setki tysięcy udostępnień.
W 2007 r. zasłynęła piosenką „Je veux” („Ja chcę”), dzięki której wypracowała własny, oryginalny styl, będący mieszanką popu, jazzu i francuskiej popularnej piosenki („chanson”). Polska...
[pozostało do przeczytania 58% tekstu]
Dostęp do artykułów: