Autorzy „Gazety Polskiej” z „polskimi Pulitzerami”

Nagroda Główna Wolności Słowa dla Doroty Kani, Macieja Marosza i Jerzego Targalskiego. Drugą główną nagrodę dostał Michał Rachoń. Magdalena Piejko, Robert Krauz i Kuba Pietrzak z Nagrodą im. Stefana Żeromskiego, a Dawid Wildstein uhonorowany Nagrodą im. Kazimierza Dziewanowskiego

W Warszawie 28 stycznia br. ogłoszono laureatów konkursu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
– Laur SDP 2015 otrzymuje Bronisław Wildstein – ogłosił Marcin Wolski. – Za życie, działalność i dorobek twórczy – dodał, uzasadniając przyznanie nagrody. – Jestem zaszczycony i wdzięczny. Mam nadzieję, że to początek szerszej zmiany – powiedział Bronisław Wildstein.
Autorzy serii książek o „Resortowych dzieciach” – Dorota Kania, Maciej Marosz i Jerzy Targalski – zostali docenieni „za publikacje w obronie demokracji i praworządności, demaskujące nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich, praw człowieka”. – Wydanie książek nie byłoby możliwe, gdyby nie nasz wydawca Michał Jeżewski oraz redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz. Nie mogę nie wspomnieć o śp. prof. Januszu Kurtyce, który otworzył archiwa IPN-u. To dzięki Niemu możemy pisać nasze książki – powiedziała Dorota Kania. 
Laureatem Nagrody Głównej Wolności Słowa został również Michał Rachoń, dziennikarz TV Republika i teraz TVP Info. – Gdy słyszę takie słowa, rozpadam się na małe kawałki. Chcę podkreślić, że jest to wyróżnienie dla całej redakcji – powiedział dziennikarz w reakcji na uzasadnienie jury, które brzmiało: „Za ocalenie honoru polskiego dziennikarstwa w sytuacji, kiedy inne  media informacyjne zawiodły”. Mowa o relacji na żywo z zeznań prezydenta Komorowskiego w sprawie afery marszałkowej, emitowanej na antenie Telewizji Republika 18 grudnia 2015 r. – To jest nagroda dla Telewizji Republika oraz dla ludzi, którzy zaryzykowali i stworzyli tę telewizję – powiedział Michał Rachoń. 
Nasza autorka Magdalena Piejko oraz Robert Krauz i Jakub Pietrzak zostali...
[pozostało do przeczytania 45% tekstu]
Dostęp do artykułów: