Sędziowie straszą zamachem na demokrację

Liderzy środowiska sędziowskiego, które nie przeszło po latach komunistycznej dyktatury żadnej weryfikacji, ostro zaatakowali prezydenta Andrzeja Dudę. Prof. Andrzej Zoll ogłosił, iż „Polska przestaje być demokratycznym państwem prawa”, a prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński stwierdził, że prezydent „nie miał prawa do ułaskawienia”. – Prof. Rzepliński chce być sędzią we własnej sprawie – zauważa tymczasem Jacek Bąbka, prezes Fundacji Badań nad Prawem.

Wzburzenie prof. Andrzeja Rzeplińskiego, obecnego prezesa Trybunału Konstytucyjnego, i byłych prezesów tegoż Trybunału, prof. Andrzeja Zolla i prof. Jerzego Stępnia, wywołał fakt, że prezydent Andrzej Duda podpisał przegłosowaną wcześniej przez sejm nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. O co chodzi w całej sprawie? 6 listopada br. minął okres kadencji trzech sędziów TK i tego samego dnia prezes Trybunału wystąpił do prezydenta o powołanie nowych. Jednak do tej pory nowi sędziowie nie złożyli ślubowania wobec prezydenta Andrzeja Dudy, a problem z ich zaprzysiężeniem jest zdaniem Kancelarii Prezydenta związany z naruszeniem ze strony ustępującej władzy zasad demokratycznego państwa.
Na początku października br. sejm wybrał pięciu nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Pierwotnie miał przed końcem kadencji wybrać tylko trzech nowych sędziów, jako że ich kadencja kończy się w listopadzie. Jednak w myśl nowelizacji ustawy o TK, przygotowanej jeszcze przez Bronisława Komorowskiego w październiku, sejm wybrał pięciu nowych członków TK. Doszło do tego, chociaż kadencja dwóch kolejnych członków kończy się dopiero w grudniu. Teraz prezydent Andrzej Duda podpisał zmienioną, przegłosowaną już w nowym sejmie nowelizację ustawy o TK. W efekcie sejm po raz kolejny ma wybrać pięciu nowych sędziów TK.
Bąbka: Prezes TK nie może być sędzią we własnej sprawie
Prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński do całej sprawy odniósł się w TVN24....
[pozostało do przeczytania 76% tekstu]
Dostęp do artykułów: