Szef Służby Celnej do dymisji

Obecny szef Służby Celnej Jacek Kapica lekceważył zwracających uwagę na nieprawidłowości funkcjonariuszy, dlatego nie wyobrażam sobie, by mógł nadal pełnić odpowiedzialną funkcję pod rządami Prawa i Sprawiedliwości - Z Jarosławem Zielińskim, posłem PiS, wiceprzewodniczącym sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych, rozmawia Magdalena Michalska

Związki zawodowe celników od dłuższego czasu postulują gruntowną reformę Służby Celnej. Wskazują, że Ministerstwo Finansów w niezwykle opieszały sposób zajmuje się sprawą likwidowania luk prawnych korzystnych dla przestępców, a jednocześnie tworzy nowe. Czy PiS przewiduje postulowaną przez związki reformę?
Służba Celna odgrywa bardzo ważną rolę w państwie, bo za jej pośrednictwem wpływa do budżetu ok. 1/3 jego dochodów. Niestety, działania rządzącej w ciągu ostatnich ośmiu lat koalicji PO–PSL sprzyjały raczej szarej strefie niż egzekwowaniu prawa i trosce o dochody budżetowe. Sytuacja ta wymaga zmiany. Należy uszczelnić granice, zlikwidować luki w przepisach, które sprzyjają przestępczości i powodują straty dla budżetu. Sprawnie funkcjonująca Służba Celna jest w stanie zwiększyć wpływy do budżetu, deklarują to sami celnicy. Niezbędne jest usprawnienie organizacyjne tej służby, wzmocnienie kadrowe oraz sprawowanie nad nią właściwego nadzoru. 

Jeśli mówimy o usprawnianiu Służby Celnej, jak nowy rząd będzie podchodził do sprawy uprawnień operacyjno-rozpoznawczych dla funkcjonariuszy Służby?
W pracach nad nową ustawą o Służbie Celnej Prawo i Sprawiedliwość opowiadało się za przyznaniem celnikom tych uprawnień. Inaczej zapatrywała się na sprawę koalicja PO–PSL i rząd Donalda Tuska. My mieliśmy jednak i nadal mamy świadomość, że Służba Celna musi mieć niezbędne instrumenty do skutecznego wykonywania nałożonych na nią zadań ustawowych. Służby celne innych państw europejskich takie uprawnienia mają, co utrudnia naszej SC nie tylko jej sprawne działania,...
[pozostało do przeczytania 56% tekstu]
Dostęp do artykułów: