Bunt w miejskiej galerii

„Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę” – taki napis z wielkich klocków ustawił na środku poznańskiej Galerii Miejskiej Arsenał słynny performer Jacek Adamas. „Strategie buntu” – pod tym tytułem odbywa się tam zbiorowa wystawa prac artystów zbuntowanych przeciwko wszechogarniającej poprawności politycznej, a także wypieraniu wartości przez kontrkulturę.  Wystawa potrwa do 11 października 

Jacek Adamas jest także autorem pokazywanej w ramach poznańskiej wystawy świni ze sztucznych kwiatów, nawiązującej do estetyki warszawskiej „Tęczy”. Na pierwszym piętrze w galerii położonej na poznańskim rynku można oglądać plakaty znanego czytelnikom „Gazety Polskiej” Wojciecha Korkucia. Na wystawie zawisły dwie okładki naszego tygodnika, popularny plakat „Achtung Russia” z wizerunkiem Władimira Putina i nawiązujący do postawy sędziów plakat „III RP psuje się od głowy”.
„Sztuka stała się obszarem, w którym wolna myśl staje się coraz bardziej deficytowa (…), obszarem, gdzie dochodzi do stopniowej podmiany wartości na pseudowartości, prawd na półprawdy, słów, które znaczą, na słowa-liczmany, którymi żonglują sprawnie akademiccy teoretycy i uczynni dziennikarze, grając na emocjach” – pisze o powodach zorganizowania wspólnej wystawy artystów, którzy kontestują ten stan rzeczy, dyrektor galerii Piotr Bernatowicz. „Kultura i sztuka, sytuując się w roli rzecznika postępu, w rzeczywistości może prowadzić do odczłowieczenia i zbrodni. Została zaprzężona do pracy na rzecz stopniowej zmiany dawnego człowieka w nowego człowieka wykorzenionego, idealnego obywatela nowego totalitaryzmu” – podkreśla Bernatowicz.
Na wystawie znalazły się też prace anonimowej grupy artystów z The Krasnals, znanej z licznych happeningów kontestujących mechanizmy rządzące rynkiem sztuki i malarstwa.
To pierwsza tego typu wystawa skupiająca artystów z całej Polski. Wystawiono na niej także prace nieżyjącego już, wybitnego warszawskiego artysty Jerzego Ryszarda „Jurry...
[pozostało do przeczytania 11% tekstu]
Dostęp do artykułów: