Ja drugoj takoj strany nie znaju!

Satysfakcja tym większa, że Weir to ceniony mag i wizjoner kina. Jego „Truman show” jest błyskotliwą przypowieścią o mediach inscenizujących prawdę, żyjących tą sztuczną prawdą (reality show). Na początku twórczej drogi wyszła spod ręki Weira pochwała tajemnicy – „Piknik pod wiszącą skałą” – fantazja odwołująca się do faktów, ale przystająca w pokorze na magicznej granicy poznania. W filmie „Ostatnia fala” badał obrzędy Aborygenów australijskich i wizje apokaliptycznego potopu nawiedzającego „białego człowieka”. W „Bez lęku” cudowne ocalenie bohatera z katastrofy lotniczej staje się dla Weira punktem wyjścia do rozważań o grze fatum i przypadku. A były jeszcze filmy znane i lubiane, jak „Zielona karta” czy „Stowarzyszenie umarłych poetów” oraz – u nas pokazane tylko w telewizji – „Gallipoli” o dramatycznym udziale Australijczyków w I wojnie światowej.

W opisanym przez Rawicza „Długim marszu” zafascynował reżysera motyw wędrówki wbrew opresyjnemu systemowi i surowej naturze. Choć, co przyznaje, nie od razu. A jednak artysta, którego zajęła magia pierwotnego ludu („Ostatnia fala”), który pokazał niezmienną od lat społeczność Amiszów („Świadek”) – musiał dostrzec w wyczynie grupki straceńców coś egzotycznego, wielkiego. Także – reprezentatywnego.

Toteż mamy w opowieści obraz gułagowej niedoli i osoby (wśród nich trójka Polaków), które się na niewolę nie godzą. Jest Amerykanin (Harris), który budował Sowietom metro, aż go skazali za szpiegostwo. I Rosjanin, wytatuowany przestępca, hazardzista Walka (Farrel), który ucieka z łagru przed wierzycielami. Jest Jugosłowianin, Łotysz; dołącza córka polskich komunistów wykończonych przez Stalina. Przyglądamy się ich pracy w kamieniołomach, tajdze, oraz sposobom przetrwania katorgi. Wreszcie jest wyjście straceńców w mroźną zawieruchę.

Źle ubrani, ze skromnymi zapasami uciekinierzy rzucają wyzwanie przyrodzie, będącej tu strażnikiem i więzieniem. Przebijają się przez tajgę Syberii, wyżyny...
[pozostało do przeczytania 23% tekstu]
Dostęp do artykułów: