Najlepsza droga – czyste sumienie

Mimo że nagonka na prof. Chazana trwa już od tygodni, dopiero decyzja prezydent Warszawy sprawiła, że w centrum debaty publicznej z całą mocą stanęły wartości – wierność Bogu, odwaga świadczenia prawdy i zgodność życia z nakazami sumienia. Paradoksalnie, za przyczyną Hanny Gronkiewicz-Waltz Polacy przeżywają swoistą katechezę.

W huraganie newsów, zagonieni w codziennym kieracie, nagle zostaliśmy skonfrontowani z Kazaniem na Górze. Jakże aktualne są słowa Jezusa o cierpiących prześladowanie dla sprawiedliwości, o tych, którym urągają i prześladują i „gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe na was” (Mt 5, 12). Przecież to, co spotyka prof. Chazana – wyzwiska z ust prominentych polityków, lekarzy i celebrytów, kłamstwa raportu urzędników ratusza, w końcu represje i  zwolnienie z pracy – jako żywo jest doświadczeniem ewangelicznych Błogosławionych. 
Poruszające jest to, że przykład prof. Chazana staje się w Polsce zaraźliwy. Tylko w ostatnim tygodniu dowiedziałem się o dwóch sprawach, które dotyczą kwestii klauzuli sumienia. Bo źródłem konfliktu jest napięcie na styku wyznawanej wiary i wykonywanego zawodu. Oto dwóch młodych polskich jazzmanów zostało zmuszonych do odejścia z zespołu właśnie w chwili, gdy zaczął on robić karierę w Stanach. Muzycy nie godzili się z pomysłami amerykańskiego wydawcy, który okładki ich albumów ilustrował symboliką satanistyczną i kabalistyczną. Lider zespołu wolał więc wyrzucić dwóch muzyków niż wymusić na nowojorskim wydawcy zmianę ideowego przekazu. 
Przykład z innej branży. Oto cieszący się znakomitą opinią sędzia dostaje propozycję awansu na szefa sądu okręgowego. Odrzuca jednak ofertę, bo na nowym stanowisku musiałby orzekać o rozwodach. W swoim sumieniu uznał, że nie chce wydawać wyroków, które są sprzeczne z sakramentalną przysięgą złożoną przez małżonków wobec Boga. Nie wiem, jak potoczą się dalsze losy prof. Chazana, wspomnianych jazzmanów i sędziego, ale wiem, że ich nagroda jest...
[pozostało do przeczytania 21% tekstu]
Dostęp do artykułów: