Przeciw bluźnierstwom na Malta Festival

„Golgota Picnic”, finansowany ze środków ministra kultury bluźnierczy spektakl, wywołuje coraz większe protesty.

Działaczy katolickich i poznańskich radnych poparli biskupi. Sprzeciw wobec spektaklu wyraził ks. bp Wiesław Mering, przewodniczący Rady KEP ds. Kultury, a przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki napisał list do dyrektora festiwalu Michała Merczyńskiego.
Hierarcha przypomina, że już ubiegłoroczny festiwal budził kontrowersje (konkretnie chodziło o obecność Romeo Castellucciego, który w spektaklu „O twarzy. Wizerunek Syna Boga” w przeraźliwy sposób znieważa wizerunek Pana Jezusa).
Abp Gądecki zwraca uwagę, że w tym roku jest jeszcze gorzej: „Przewidziany w programie festiwalu spektakl »Golgota Picnic« (…) w opinii wielu osób jest wyjątkowo ordynarnym przedsięwzięciem. Ukazuje Chrystusa jako degenerata, egoistę, odpowiedzialnego za całe zło na świecie. Spektakl obfituje w lubieżne sceny, a pod adresem Chrystusa padają liczne wulgaryzmy. Występujący nago aktorzy kpią z Męki Pańskiej, a całość przesycona jest pornograficznymi odniesieniami do Pisma Świętego. (…). Wywołuje ono znaną Panu reakcję w całej Polsce, podobnie zresztą jak miało to miejsce wcześniej we Francji i Hiszpanii, o czym Pan dobrze wiedział. Mamy tu więc do czynienia nie tylko z obrazą uczuć religijnych, o czym mówi nasza Konstytucja, ale również z prowokowaniem do wystąpień doprowadzających do desperacji ludzi, którzy nie widzą innej możliwości położenia kresu poniżaniu ich i kpieniu z tego, co dla nich jest największą wartością i świętością”.
Na wcześniejsze protesty radnych Merczyński odpowiadał, przywołując konstytucję, która zapewnia wolność twórczości artystycznej, wypierając się, jakoby spektakl miał wymowę antychrześcijańską. „Wartość artystyczna i intelektualna spektaklu opiera się na głębokiej analizie mechanizmów społeczno-politycznych (...), a wizja reżysera obejmuje wiele zjawisk – konsumpcjonizm,...
[pozostało do przeczytania 18% tekstu]
Dostęp do artykułów: