Jesteśmy niepodrabialni

Szampańska zabawa, niekończące się nocne rozmowy, lecz także chwila refleksji i poczucie, że jesteśmy razem i nadal walczymy o lepszą Polskę – tak wyglądało uroczyste rozdanie nagród laureatom „Gazety Polskiej”, klubów „GP” i miesięcznika „Nowe Państwo”

Uroczystości rozpoczęły się od uczczenia minutą ciszy ofiar katastrofy smoleńskiej i powitania wyjątkowo licznie przybyłych gości, wśród nich posłów, senatorów, lecz także laureatów z poprzednich lat. W tym roku pojawiła się również liczna delegacja naszych węgierskich przyjaciół.
Tygodnik „Gazeta Polska” przyznał dwie równorzędne nagrody. Jedną z nich otrzymał premier Węgier, Viktor Orbán. ‒ Jest to nagroda dla wszystkich Węgrów, którzy wywalczyli wolne Węgry, bo dzisiaj Węgry wywalczyły sobie taką pozycję w Europie, że inni biorą z nich przykład – uzasadniał przyznanie wyróżnienia redaktor naczelny tygodnika Tomasz Sakiewicz. ‒ Można wierzyć w swoje wartości, można opierać się na tym, co historię kraju stanowi, a jednocześnie można dobrze gospodarzyć. Dzisiaj Węgry wychodzą z długów i inni ekonomiści, inne kraje patrzą, jak należy prowadzić swój kraj. A było inaczej. Utarła się taka tradycja, że każdego roku, 15 marca jedziemy spotykać się z Węgrami, to jest symbol tej nowej Europy, która dzisiaj buduje się w całej Europie Środkowej, ale jest propozycją dla wszystkich. Wierzymy, że Orbán stał się symbolem takiej Europy – mówił.
Równorzędną nagrodę otrzymał prof. Krzysztof Szwagrzyk z IPN. ‒ Nie mieliśmy wątpliwości, że to zadanie, które stanęło przed panem profesorem (…) jest po prostu naszą wspólną misją – mówiła Katarzyna Gójska-Hejke, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Polskiej” i redaktor naczelna „Nowego Państwa”. Podkreślała, że odnalezienie niezłomnych żołnierzy postkomunistycznego podziemia jest naszym wspólnym obowiązkiem. – Często się mówi, że Żołnierze Wyklęci powracają, mam wrażenie, że to my powracamy po nich, wracamy na to pole bitwy i wyciągamy ich z dołów...
[pozostało do przeczytania 53% tekstu]
Dostęp do artykułów: