Tusk może Merkel zawiązywać sandały

Tuskowi przewróciło się w głowie. Nie zauważył, że Polska jest biednym krajem na dorobku, a warunkiem sukcesu jest szacunek dla narodu, dla jego wysiłków i codziennej pracy. Merkel to wie, bo jest germańską patriotką. Z SPD czy z innym koalicjantem osiągnie swój cel, jakim jest panowanie nad Europą. I wcale nie po trupach, tylko po głupcach.
 
Socjalizm jest w odwrocie. A to dlatego, że nie ma nic nowego do zaoferowania, a jednocześnie rezygnuje ze swoich tradycyjnych wartości, których przewodnim hasłem jest sprawiedliwość społeczna. I dlatego po wygranej CDU/CSU w wyborach do Bundestagu niemieccy socjaldemokraci z SPD pasują jak ulał do współrządzenia z tzw. chrześcijańską demokracją, z jej NRD-owskim wdziękiem i bawarskim, mocno nadszarpniętym katolicyzmem. Wygrana ugrupowania Angeli Merkel była do przewidzenia. Obserwatorzy niemieckiej sceny politycznej prognozowali również słaby wynik liberałów z FDP, choć nie tak słaby, że wykluczy ich z parlamentu. Tymczasem Angela Merkel triumfuje. Jej partia uzyskała 41,5 proc., SPD 25,7 proc., a FDP tylko 4,8 proc. Lewica i Zieloni poniżej 10 proc. Teraz Niemcami rządzić będzie tzw. koalicja czarno-czerwona, układ polityczny znany z przeszłości, tym razem bardziej zgodny niż dawniej, bo obie partie coraz mniej dzieli i coraz więcej łączy.
 
Jaka będzie rola SPD w tej koalicji? Liberalna FDP się zużyła w roli języczka u wagi, zresztą wyłącznie (co grozi SPD w czasach zdominowanych przez lewacki liberalizm). Miała funkcję wicekanclerza i ministra spraw zagranicznych, co się należy koalicjantowi w rządzie niemieckim. Teraz te zaszczyty przypadną w udziale politykom SPD. Radosław Sikorski straci swojego wypróbowanego partnera Guido Westerwelle, który zafundował mu pobyt w luksusowym hotelu Adlon w Berlinie. Westerwelle nie zabłysnął na niwie międzynarodowej poza tym, że w roku 2010 wziął ślub ze swoim partnerem, czym udowodnił, że liberalizm jest dobry na wszystko. I to poszło w świat, wzmacniając dobre...
[pozostało do przeczytania 56% tekstu]
Dostęp do artykułów: