Dobrzy pasterze czekają na beatyfikację

Może polski episkopat w końcu przełamie się i rozpocznie procesy beatyfikacyjne tak ks. Stanisława Dobrzańskiego, jak i innych kresowych duchownych, których heroizm był nie mniejszy od heroizmu o. Maksymiliana Kolbego.

Sierpień w polskim kalendarzu to czas szczególny. Na początku jest bowiem data wybuchu pierwszej wojny światowej, która zmiotła trzech zaborców, a także wybuch Powstania Warszawskiego. Z kolei 6 sierpnia przypada rocznica wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej z krakowskich Oleandrów, a 15 sierpnia to oczywiście pogrom bolszewików pod Warszawą. Miesiąc kończy rocznica podpisania porozumień w Szczecinie i Gdańsku. Do tego dochodzą dwie uroczystości maryjne, z okazji których tysiące wiernych pielgrzymują na Jasną Górę i do Kalwarii Zebrzydowskiej oraz wielu innych sanktuariów.

W tym roku trzeba pamiętać także o innej dacie, niestety bardzo tragicznej. Jest nią 30 sierpnia, który równo 70 lat temu stał się dniem zagłady wsi Ostrówki i Wola Ostrowiecka. Leżały na Wołyniu, na pograniczu z Lubelszczyzną. Zamieszkiwali je polscy chłopi. Powstały jeszcze za czasów króla Władysława Jagiełły. W ciągu zaledwie jednego dnia oddziały UPA, wspierane przez ludność ukraińską, wymordowały, a ściślej mówiąc – zarąbały siekierami i wyrżnęły narzędziami gospodarskimi 1050 bezbronnych osób, z których większość to kobiety i dzieci. Od ciosów siekierą zginął także ks. Stanisław Dobrzański, który pomimo ostrzeżeń nie chciał porzucić powierzonej mu owczarni, jak przystało na dobrego pasterza.

Był to okrutny fragment ludobójstwa, porównywalnego jedynie dla zagłady Żydów. Także tych kresowych, których rok wcześniej w nie mniej barbarzyński sposób – tyle że przy użyciu broni palnej – wymordowali Niemcy i kolaboranci z Ukraińskiej Policji Pomocniczej. Dziś tych wiosek nie ma, zostały zrównane z ziemią. Pozostała jednak pamięć, głównie dzięki determinacji Rodzin Kresowych, w tym dr. Leona Popka z Lublina, wnuka pomordowanych, którego pomnikowe...
[pozostało do przeczytania 17% tekstu]
Dostęp do artykułów: