Czas i lek to pieniądze. Czekając na przełom

fot. Adobe Stock arch.fot. Adobe Stock arch.
Światowa gospodarka ponosi ogromne straty związane z pandemią koronawirusa. Tylko w USA kwotę tę szacuje się na 18 mld dolarów. Nic więc dziwnego, że innowacje mające zakończyć ten kryzys są dzisiaj na wagę złota. Na razie największym wygranym staje się firma Gilead, twórca leku remdesivir, której akcje od początku roku wzrosły o 30 proc.

29 kwietnia Narodowy Instytut Zdrowia USA podał wynik badania remdesiviru. Według klinicznych analiz na próbie 1063 pacjentów stwierdzono, że w wypadku podania leku pacjenci chorzy na COVID-19  wracali do zdrowia 31 proc. szybciej, a okres choroby skracał się z 15 do 11 dni. W stosunku do ludzi, którym podawano placebo, mniejsza była również śmiertelność (8 proc. do 11,6 proc). Nic dziwnego, że informacje wywołały entuzjazm, a już dzisiaj lek jest dopuszczony do leczenia pacjentów mających ciężką postać COVID-19.

Chińska dezinformacja
To po raz kolejny pokazuje, ile szkody przyniosła chińska dezinformacja. Tak się bowiem składa, że skuteczność remdesiviru wcześniej badali Chińczycy i wystawili mu negatywną opinię. „W tym badaniu z udziałem dorosłych pacjentów przyjętych do szpitala z powodu ciężkiego COVID-19 remdesivir nie był związany ze statystycznie istotnymi korzyściami klinicznymi” – napisali naukowcy. Ich badania są jednak mało wiarygodne. Były przeprowadzone na 237 pacjentach, czyli próbie niemal pięciokrotnie mniejszej niż badania amerykańskie. „Po latach badań i ciężkiej pracy nad remdesivirem nasze zespoły odczuwają dziś ulgę i wdzięczność, że ich wysiłki nie były daremne. Prace rozpoczęły się dużo wcześniej, zanim dowiedzieliśmy się o wybuchu COVID-19. Remdesivir jest wynikiem ponad dekady badań, eksperymentów przeprowadzonych przez naukowców z Gilead. W ostatnich latach badaliśmy jego wpływ na wirusy gorączki krwotocznej, takie jak wirusy Ebola, a także inne koronawirusy, takie jak SARS i MERS. Zebraliśmy wystarczającą wiedzę, aby po pojawieniu się nowego...
[pozostało do przeczytania 60% tekstu]
Dostęp do artykułów: