Celebrytom wolno więcej?

Piszę o tej sprawie z dwóch powodów. Po pierwsze, żałosne apele Sipowicza demaskują przedpaństwowy, mafijny, a właściwie plemienny charakter III RP. O co bowiem prosi Sipowicz? Co jest dla niego oczywiste? Oczywiste jest, że z opresji może wybawić go jednym poleceniem capo di tutti capi. To, czy jego konkubentka złamała prawo, czy nie, jest zupełnie nieistotne. Liczy się tylko, że oczekuje on ochrony, bo jest „swój”.

Oto współczesna wersja państwa prawa. Nachapanych chroni się z zasady. Jeśli trzeba, wymyśla się pomroczność jasną, i po problemie. Sędziowie gotowi są na firmowanie najbardziej absurdalnych konstrukcji logicznych. Na przykład, że okrzyk „won!” jest uprawnioną „krytyczną oceną dokonań dziennikarskich”. Co jak co, ale prawo musi być po naszej stronie.

Jest też drugi powód, dla którego poruszam tę niemiłą sprawę. W związku z nią w mediach przelewa się ocean absurdu innej proweniencji. „Jako dziennikarka piszę teksty informujące, że z naukowego punktu widzenia marihuana jest dużo mniej szkodliwa od alkoholu i papierosów, oraz lobbuję za tym, by nie karać więzieniem za małe ilości trawy na własny użytek”. Tak pisze dziennikarka „Gazety Wyborczej”, powtarzając znane mi od 25 lat pseudoargumenty. Byłem częścią środowiska, które je produkowało. Twierdzenie, że marihuana jest mniej szkodliwa od papierosów, to nieporozumienie. Najzabawniejsze jednak, że owa pani stwierdza to z „naukowego” punktu widzenia. Oczywiście w ciągu ostatnich 40 lat pojawiło się wiele tekstów, w których próbowano wykazywać pozytywy przyjmowania THC. Ale nie są to teksty naukowe. To najczęściej dość naiwne próby zmanipulowanego przedstawiania cząstkowych wyników badań, dobrane tak, by dawać nadzieję na zastosowanie marihuany w leczeniu kilku konkretnych schorzeń. Jednak teksty te nie są drukowane nawet w prasie popularnonaukowej. W niej bowiem można często już przeczytać o negatywnych konsekwencjach oddziaływania substancji czynnych marihuany i haszyszu na...
[pozostało do przeczytania 52% tekstu]
Dostęp do artykułów: