Minister zdrowia na trudny czas. Kompetencje i zaangażowanie na piątkę 

Epidemia koronawirusa pokazała nie tylko, do czego mogłoby doprowadzić zrealizowanie platformerskiej strategii prywatyzacji szpitali. Uświadamia też, jak ważny jest dobry szef na czele Ministerstwa Zdrowia „w czasach zarazy”. Nawet w szeregach opozycji słychać głosy przychylne Łukaszowi Szumowskiemu.
 
Profesor Łukasz Jan Szumowski, kardiolog i elektrofizjolog, objął tekę ministra zdrowia, gdy tylko zaczął rządzić premier Mateusz Morawiecki, czyli w grudniu 2017 roku. Urodzony w 1972 roku, należy do pokolenia, które swoją karierę zawodową rozpoczęło już w III RP. Szumowski to absolwent Akademii Medycznej w Warszawie. I filister akademickiej korporacji Arkonia, która od końca XIX wieku gromadzi polską brać studencką w duchu patriotycznego wychowania i samokształcenia. Stąd też być może jego współpraca z fundacją Kresy w Potrzebie – Polacy Polakom, zajmującą się pomocą obywatelom polskim pozostawionym za wschodnimi granicami. Fundacja w sposób szczególny pomaga polskim dzieciom z Grodna i Wołkowyska.
 
Na celowniku lewicy
Zawód lekarza Łukasz Szumowski połączył z pracą naukową i zaangażowaniem publicznym. Pod koniec lat 90. zawodowo związał się z Instytutem Kardiologii im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w warszawskim Aninie. W latach 2004–2011 kierował tamtejszą Pracownią Elektrofizjologii, a później Kliniką Zaburzeń Rytmu Serca. Od 2011 roku miał pod swoją pieczą specjalistyczny zespół do spraw nauk o życiu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W 2016 roku uzyskał od prezydenta Andrzeja Dudy tytuł profesora nauk medycznych. W tym samym roku został wiceministrem w MNiSW, kierowanym przez Jarosława Gowina. 
Jako minister zdrowia natychmiast trafił na celownik lewicy, która wypominała mu ostro, że jest sygnatariuszem deklaracji wiary lekarzy katolickich i studentów medycyny w przedmiocie płciowości i płodności ludzkiej.  
A jednak w ostatnich dniach również niektórzy ludzie lewicy głośno...
[pozostało do przeczytania 71% tekstu]
Dostęp do artykułów: