Jeszcze wiruje Twoja płyta. Odszedł Romuald Lipko, współtwórca Budki Suflera

Był autorem lub współautorem wszystkich największych przebojów Budki Suflera, w tym „Jolka, Jolka pamiętasz”, „Takie tango”, „Jest taki samotny dom”, „Za ostatni grosz” czy „Bal wszystkich świętych”. Był maszynką do robienia hitów, człowiekiem obdarzonym niebywałą muzykalnością. Zmarł 6 lutego w wieku 69 lat.

O śmierci Romualda Lipki poinformował w mediach społecznościowych zespół Budka Suflera. Pod postem natychmiast pojawiły się tysiące wzruszających komentarzy. „Odszedłeś, ale dla nas będziesz zawsze żył w swojej muzyce”, „Pana muzyka, Panie Romualdzie, będzie nadal żyła w nas wszystkich, którzy się na niej wychowali”, „Muzyka Twoich piosenek kołysała i będzie nadal kołysać pokolenia, jak nieśmiertelne tchnienie wiatru... niosące i ukojenie, i nowe życie...” – pisali liczni fani talentu Romualda Lipki. Wcześniej wspierali artystę w walce z chorobą nowotworową. Od kiedy w lipcu ubiegłego roku poinformowano o chorobie muzyka, zewsząd przychodziły do niego, jak podkreślał, ciepłe słowa.
Romuald Lipko urodził się w 1950 roku w Lublinie. Na początku lat 70. razem z przyjaciółmi stworzył Budkę Suflera. Początkowo był basistą, potem stał się klawiszowcem i kompozytorem zespołu. Ale współpracował też z innymi artystami, dla których chętnie komponował, m.in. z Urszulą, Izabelą Trojanowską, Marylą Rodowicz, Anną Jantar i Ireną Santor. Był autorem wielu ich największych przebojów.
„Jeszcze wiruje Twoja płyta \ Jeszcze się Tobą ekran pali \ Pod zimnym światłem gwiazd \ Jak ciężko żyć tym, co zostali...” – to tekst piosenki „Czas ołowiu”, do której muzykę napisał Romuald Lipko, zaś słowa Marek Dutkiewicz. „Przyjaźniliśmy się, choć czasem dochodziło do spięć, bo obaj jesteśmy perfekcjonistami i mieliśmy swoje zdanie, w jakiej formie ma zaistnieć dany utwór” – mówił „Codziennej” Dutkiewicz. Minęło 40 lat od początku ich współpracy. „Po raz pierwszy zlecił mi swoją kompozycję do opracowania tekstu i to był utwór »Za ostatni grosz«, który...
[pozostało do przeczytania 28% tekstu]
Dostęp do artykułów: