Sojusz ponad wszelkimi podziałami. Rozmowa z ministrem Mariuszem Błaszczakiem

Relacje Polski z USA, jak i pozostałymi krajami w NATO, są bardzo ścisłe. Spotkania w Białym Domu, Pentagonie i Kongresie utwierdziły mnie w przekonaniu, że kwestia wzmacniania obecności USA w Europie, a co za tym idzie, zacieśnianie relacji z Polską, stoją ponad podziałami politycznymi – mówi szef MON w rozmowie z Tomaszem Sakiewiczem i Igorem Szczęsnowiczem.

Panie Ministrze, czy po ostatnich wyborach parlamentarnych należy spodziewać się dużych zmian w rządzie?
Ustaliliśmy już strukturę nowego rządu. Premierem pozostanie Mateusz Morawiecki, który poinformuje w najbliższym czasie o szczegółach swojego gabinetu. Mogę jednak potwierdzić, że nie będą to duże zmiany. Jesteśmy zespołem osób, który współpracuje ze sobą od czterech lat. Wiadomo, że przez ten czas doszło do zmian w Radzie Ministrów, co wynikało m.in. z wyniku wyborów do Parlamentu Europejskiego, jednak trzon został zachowany. Pracujemy dalej, realizujemy zobowiązania i w odróżnieniu od innych, jesteśmy wiarygodni. Przez pierwsze sto dni zrealizujemy wszystkie projekty z tzw. Piątki Kaczyńskiego, zapowiadanej w czasie kampanii wyborczej. Będziemy konsekwentnie realizowali program przyjęty w Katowicach. On jest dla nas drogowskazem. Nie ma dla mnie również wątpliwości, że jednym z priorytetów musi być kontynuacja reformy sądownictwa. Takie jest oczekiwanie wyborców.
 
A co z sytuacją w Senacie?
To Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do Senatu. Teraz zależy nam na tym, aby Senat był taką izbą, która nie blokuje działań rządu, tylko konstruktywnie podchodzi do zmian, popartych przez większość Polaków w ostatnich wyborach. Jeżeli jednak zdarzy się tak, że Senat poprzez działania opozycji będzie zajmował się głównie blokowaniem ustaw, to trzeba pamiętać, że taka postawa może wyłącznie opóźniać, a nie uniemożliwiać wejście w życie ustaw przyjętych przez Sejm.
 
Przejdźmy do kwestii bezpieczeństwa. Polska...
[pozostało do przeczytania 81% tekstu]
Dostęp do artykułów: