Oszczędzanie w PPK się opłaca. Pracownicze Plany Kapitałowe przynoszą konkretne korzyści finansowe

System Pracowniczych Planów Kapitałowych, który od początku lipca zaczął funkcjonować w największych polskich firmach, jest korzystny przede wszystkim dla pracowników, zapewniając im istotne uzupełnienie przyszłej emerytury.

Wśród głównych zalet programu, oprócz zapewnienia odpowiedniego poziomu życia po zakończeniu kariery zawodowej i wyższej emerytury, warto wymienić:
  zapewnienie „poduszki” finansowej na wypadek zdarzeń losowych: choroby oszczędzającego lub najbliższych, budowy domu czy kupna mieszkania;
  zabezpieczenie najbliższych w wypadku przedwczesnej śmierci oszczędzającego – mają oni prawo do dziedziczenia środków z PPK.

Korzyści dla zarabiających najmniej
Warto też zwrócić uwagę na korzyści w szczególny sposób dotyczące osób osiągających minimalne pensje. Nie wszyscy z nich zdają sobie sprawę, że w obecnie obowiązującym systemie emerytalnym ich emerytury z ZUS za 20–30 lat sięgając poziomu ok. 30–40 proc. ostatnich zarobków wynosiłyby zaledwie kilkaset zł na rękę. Takie osoby należą do grupy tych, które ze względu na osiągane dochody nie oszczędzają. Oznacza to, że będąc w takiej sytuacji emeryci będą uzależnieni od wsparcia rodziny, pomocy socjalnej państwa lub zmuszeni do dalszej pracy.
Tymczasem, jak zauważa portal ppk.info, Polacy nie są skłonni do odkładania pieniędzy – stopa oszczędności wynosi w naszym kraju średnio jedynie ok. 2,5–3 proc., czyli ok. 3–4 razy mniej niż w Unii Europejskiej.
To właśnie dla takich pracowników twórcy ustawy o PPK przygotowali możliwość obniżenia wpłaty podstawowej z 2 proc. do 0,5 proc. wynagrodzenia brutto. A jednocześnie dzięki stałym dotacjom od pracodawcy i państwa pracownicy zarabiający nie więcej niż 120 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę mogą w ramach nowego systemu zyskać relatywnie najwięcej. Portal wylicza, że obecnie zasada ta dotyczy osób zarabiających miesięcznie do 2700 zł brutto (przy płacy minimalnej 2250 zł...
[pozostało do przeczytania 81% tekstu]
Dostęp do artykułów: