Wystarczy nie kraść?

Jak musi zmieniać się państwo, by mógł rosnąć biznes? To jedno z pytań, które zadali uczestnikom organizatorzy tegorocznego Kongresu 590. Rada Gospodarcza Strefy Wolnego Słowa, jako Partner tego wydarzenia, też udzieliła na nie odpowiedzi.

To dla nas z jednej strony zaszczyt, ale z drugiej wyznacznik tego, że rośniemy w siłę i jesteśmy coraz wyraźniej dostrzegani na mapie gospodarczych stowarzyszeń w Polsce. Zostaliśmy Partnerem jednego z najważniejszych wydarzeń ekonomicznych w kraju, z czego oczywiście jesteśmy dumni i co nas bardzo cieszy. Na Kongresie 590 Rada Gospodarcza SWS miała własną strefę, którą zorganizowała wspólnie z naszymi partnerami, czyli ze Stowarzyszeniem Regionalnych Browarów Polskich oraz Związkiem Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce „Browary Polskie”. Nie jest to przypadek, bo akurat branża piwowarska to świetny przykład na to, że – po pierwsze – warto się zrzeszać, bo wtedy można więcej, a po drugie – małe i średnie browary kapitalnie się rozwijają, udowadniając, że sektor MŚP może być solidnym fundamentem każdej branży. Zresztą trudno nie zauważyć, że nic tak dobrze nie zrobiło piwu jak lokalne, rodzinne czy kraftowe browary. Dziś z tej gałęzi gospodarki możemy być wyjątkowo dumni, bo polskie piwo z powodzeniem podbija świat. Mało kto zdaje sobie sprawę, że eksport piwa z Polski jest pięciokrotnie większy od importu, a butelki z piwem są jednym z najczęściej wysyłanych w świat produktów z kodem 590.

Wróćmy jednak do pytania postawionego na początku tekstu. Jak musi zmieniać się państwo, by mógł rosnąć biznes? Ktoś, cytując klasyka, może powiedzieć: „Wystarczy nie kraść”. Uczciwość rzecz ważna, pewnie w tej kwestii nawet najważniejsza – to jasne. Tyle że postulatów polskich przedsiębiorców do przyszłego rządu jest znacznie więcej: zmniejszenie kosztów pracy, zmniejszenie represyjności prawa, uproszczenie podatków, stworzenie lepszych warunków dostępu do kapitału dla małych i średnich firm. To...
[pozostało do przeczytania 46% tekstu]
Dostęp do artykułów: