Bezpieczeństwo w sieci wyzwaniem dla programistów. Maraton kodowania ma już swoich zwycięzców

Blisko stu uczestników, dwa wyzwania i dokładnie 24 godziny na ich realizację – tak wyglądał Hackathon 590 Gold Bug Trophy, który zorganizowano podczas tegorocznej edycji Kongresu 590 w Jesionce na Podkarpaciu. Tematem „maratonu programowania” – jak zamiennie nazywa się to wydarzenie – była prywatność w sieci oraz ochrona przed cyberterroryzmem. Zwycięski zespół specjalistów od kodowania zgarnął pokaźną nagrodę pieniężną.

Zacznijmy od krótkiej podróży w czasie. Pewnej sierpniowej nocy, dokładnie sto lat temu, porucznik Jan Kowalewski zastępował kolegę podczas nocnej warty w sekcji szyfrowej wywiadu wojskowego. Dla zabicia nudy zaczął przeglądać pochodzące z nasłuchu radiowego zaszyfrowane sowieckie komunikaty. Kowalewski wpadł na pomysł, aby poszukać słowa „dywizja” (ros. „diwizia”), które jest często używane w meldunkach wojskowych. Wybrał akurat ten wyraz, gdyż ma on trzy sylaby, a każdą drugą literą w sylabie jest „i”. Całonocna praca nad notatkami przyniosła zaskakujący i przełomowy efekt – porucznik złamał szyfr. Co ciekawe, całą swoją wiedzę na temat zakodowanych wiadomości czerpał z opowiadania Edgara Allana Poe pt. „Złoty żuk”.
Nawiązując do historii wybitnych polskich kryptologów, takich jak Jan Kowalewski czy Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski (ta trójka złamała szyfr Enigmy), Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) wraz z Państwowym Instytutem Badawczym NASK przygotowali Hackathon 590 Gold Bug Trophy. Wydarzenie to przeznaczone jest dla zespołów programistów, grafików oraz pasjonatów komputerowych, którzy oprócz umiejętności kodowania wyróżniają się również innowacyjnymi pomysłami. W tym roku tematem Hackhatonu 590 Gold Bug Trophy była prywatność oraz bezpieczeństwo w internecie.
– Uczestnicy maratonu programowania wybierają jeden z dwóch tematów i w ciągu 24 godzin muszą stworzyć poświęconą mu aplikację. Celem pierwszego wyzwania jest przygotowanie wtyczki do przeglądarki internetowej, która pozwoli chronić...
[pozostało do przeczytania 60% tekstu]
Dostęp do artykułów: