Więcej niż pociągi i dworce. Kolej z sukcesem realizuje program innowacji

Podczas Kongresu 590 w Jasionce odbyła się debata, w czasie której uczestnicy dyskutowali, jak innowacyjne rozwiązania oraz współpraca z sektorem naukowo-badawczym mogą przełożyć się na lepszą ofertę kolei, zarówno dla podróżnych, jak i partnerów biznesowych. Prelegenci mówili m.in. o tym, jak innowacje teleinformatyczne wpływają na rozwój tej gałęzi transportu.

W debacie udział wzięli: wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel, Mirosław Antonowicz – członek zarządu PKP S.A., Radosław Zawierucha – członek zarządu PKP Informatyki, Mirosław Gilarski – prezes zarządu PKP Telkol, Piotr Podgórski – prezes zarządu Xcity Investment.
– Idziemy w kierunku szerokiego programu innowacji. Można to nazwać strategią badawczą w zakresie innowacji. Rozmawiamy ze spółkami, chcemy powołać komitet innowacji. Zaczęło się od Innowacyjnych Dworców Systemowych – klasy A, klasy B. Kolejne stacje ładowania aut elektrycznych w tej chwili są przygotowywane w Gdyni, w Gdańsku-Wrzeszczu i Warszawie Centralnej, analizujemy pozostałe stacje. Podpisany został list intencyjny z Polską Pocztą, dotyczący stacji ładowania. Paczkomaty na dworcach – to usługa logistyczna, dzięki której można nadać i odebrać przesyłkę – mówił Mirosław Antonowicz, członek zarządu PKP S.A.
Podkreślił również, że wspólnie z KPRM wskazano na bardzo istotne innowacje związane z mikronawigacją na dworcach. – Rozpoczęliśmy wdrażanie w Bydgoszczy i Warszawie Centralnej. To ułatwienie dla klienta, żeby wiedział, co się dzieje – ­SMS-em otrzyma informację np. o opóźnieniu pociągu. Wszystkie dworce muszą być dostosowane do potrzeb klienta. Modernizacja dworców sprzyja np. osobom niepełnosprawnym – dodał Antonowicz.
Członek zarządu PKP S.A. dodał, że PKP rozmawia również ze start-upami. – Rozmowy dotyczyły bezpieczeństwa na przejazdach – to bardzo ważne. Myślę, że współpraca kolei ze start-upami to przyszłość, którą musimy rozwijać. Innowacje to trend XXI wieku na polskiej kolei –...
[pozostało do przeczytania 57% tekstu]
Dostęp do artykułów: