Polska kolej przyspiesza. Coraz więcej pasażerów w polskich pociągach

Na polskiej kolei trwa szeroko zakrojony program inwestycyjny, który do 2023 r. pochłonie około 100 mld zł. Obejmuje on przebudowę dworców, modernizację  linii kolejowych, jak również zakupy nowoczesnego taboru.

Spółki kolejowe PKP przeznaczą tak potężne środki m.in. na modernizację, budowę i odbudowę linii kolejowych, modernizację i budowę dworców, zakup i modernizację taboru oraz działania na rzecz usprawnienia transportu towarów. Celem realizowanych prac jest zarówno poprawa jakości podróżowania pociągami, jak i warunków pracy przewoźników kolejowych. Mówili o tym uczestnicy debaty „Polska Kolej Przyspiesza” podczas ostatniego Kongresu 590 w Jasionce k. Rzeszowa.
– Już nie organizujemy na kolei dwuetapowych przetargów. Dotąd zakończyliśmy lub realizujemy 70 proc. własnych inwestycji, wcześniej zaplanowanych w ramach Krajowego Programu Kolejowego – poinformował Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury. – Można powiedzieć, że przyspieszyliśmy wydawanie 76 mld zł, obejmujących realizację bieżących inwestycji. Nadrobiliśmy w ten sposób wiele zaległości sięgających czasów naszych poprzedników. Stało się tak m.in. dlatego, że zapoczątkowaliśmy dialog z rynkiem producentów–wykonawców. Podejmowane przez nas działania służą temu, by kolej funkcjonowała prawidłowo, realizowała przewozy niezależnie od konieczności zamykania niektórych odcinków na czas ich modernizacji. I mamy pozytywne rezultaty. W ub.r. koleje przewiozły 310 mln pasażerów, tj. o 30 mln więcej niż jeszcze w 2015 r. Wychodzimy także z ofertą powrotu kolei do 100 co najmniej 10-tys. miast, gdzie jej nie było do tej pory w ogóle bądź niegdyś była, ale połączenia w tych miejscach zostały zlikwidowane. Stąd wziął się pomysł programu Kolej Plus, z pomocą którego możliwa będzie likwidacja zjawiska wykluczenia komunikacyjnego w regionach. Naszym partnerem w realizacji tego programu będą lokalne samorządy. W 85 proc. będzie on realizowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.,...
[pozostało do przeczytania 63% tekstu]
Dostęp do artykułów: