Dobro, które zwyciężyło zło. 35 lat od śmierci Księdza Jerzego

„Posłuchaj, Jerzy, mamy 14 września. To Twoje i moje urodziny, więc jeśli masz coś zrobić dla naszego brata François – zrób to dzisiaj”. Tak modlił się do bł. Jerzego Popiełuszki francuski kapłan Bernard Brien. François Audelan od 11 lat chorował na białaczkę szpikową. Ksiądz Brien odwiedził go w 2012 roku z ostatnim namaszczeniem. Pani Audelan była już po rozmowie ze współczującym i profesjonalnym pracownikiem zakładu pogrzebowego. W nocy François wstał, rano ogolił się. „Po dokładnym badaniu zaświadczam, że nagłe uzdrowienie, począwszy od 14 września 2012 roku, gdy pacjent poddany był już tylko opiece paliatywnej, jest z medycznego punktu widzenia niewytłumaczalne” – stwierdził lekarz prowadzący Françoisa. Półtora roku później, w marcu 2014 roku, całkowitą remisję choroby potwierdziła prof. Catherine Cordonnier, ordynator oddziału hematologii klinicznej i terapii komórkowej.

Do 2010 roku do Urzędu Postulacji ds. Beatyfikacji prowadzącego proces beatyfikacyjny księdza Popiełuszki zgłoszono 240 łask. Niewidoma kobieta modląca się przy grobie męczennika odzyskała wzrok („Stwierdzono poprawę pola widzenia. Z medycznego punktu widzenia brak uzasadnienia takiej poprawy”), u innych osób dzięki modlitwie bez śladu cofały się zmiany nowotworowe. Ludzkie życie zmieniały także łaski duchowe: wyjście z alkoholizmu, powrót na łono Kościoła, ulga oczyszczającej spowiedzi po 45 latach bez Boga, na tydzień przed śmiercią.    
To niezwykły, zdumiewający (ale i smutny) paradoks: dziś mamy większą pewność co do tego, co dzieje się w sferze nadprzyrodzonej, niż wiedzę o tym, co działo się między 19 a 30 października 1984 roku, tu na ziemi, w Polsce.

Śledztwo trwa
Minęło 35 lat, odbył się proces, mordercy poszli do więzienia, ich przełożeni jeden po drugim udali się przed Boży sąd, zamordowany ksiądz został ogłoszony błogosławionym, napisano książki, nakręcono filmy – a kto wie, czy nie jesteśmy dalej od prawdy niż...
[pozostało do przeczytania 78% tekstu]
Dostęp do artykułów: