30 lat gospodarczych sukcesów, a co dalej...? Regulacje prawne i podatkowe budują sprzyjający inwestycjom ekosystem gospodarczy

– Patrząc na ewolucję polskiej gospodarki, możemy mieć nadzieję, że za kilkanaście lat będziemy na poziomie rozwoju gospodarczego państw Europy Zachodniej – stwierdził premier Mateusz Morawiecki na XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy. Także w raporcie „Polska gospodarka i wyzwania na najbliższe dekady”, przygotowanym przez ekonomistów Banku Pekao, zwrócono uwagę na dotychczasowe osiągnięcia, ale równocześnie wskazano na kierunki konkretnych działań, aby passa została podtrzymana.

Podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy spotkała się rekordowa liczba uczestników, wśród nich obecni byli przedstawiciele najważniejszych polskich instytucji i przedsiębiorstw oraz eksperci z kilkudziesięciu krajów, którzy wzięli udział w licznych debatach dotyczących rozmaitych aspektów gospodarczych.  

– W 2018 r. Polska pokazała lwi pazur – zawdzięczamy to przedsiębiorcom, którzy biorą byka za rogi – stwierdził premier Mateusz Morawiecki, który otrzymał tytuł Człowieka Roku XXIX Forum Ekonomicznego.  

Oczywiście, w polskim Davos nie mogło zabraknąć przedstawicieli Banku Pekao, którzy zaprezentowali raport „Polska gospodarka i wyzwania na najbliższe dekady”. Autorzy zwracają uwagę na dotychczasowe osiągnięcia, ale równocześnie zadają kluczowe pytanie: „Co dalej po 30 latach transformacji?”.

„Polska przeszła długą i wyboistą drogę od przestarzałej, dysfunkcjonalnej, głęboko zadłużonej i pogrążonej w recesji gospodarki centralnie planowanej początku lat 90., do jednego z najdynamiczniej rozwijających się krajów w Europie, który cechuje się postępującą modernizacją, dywersyfikacją gałęzi produkcji i konkurencyjnością międzynarodową” – czytamy w dokumencie.

W podobnym tonie wypowiada się Marcin Mrowiec, główny ekonomista Banku Pekao i jeden z autorów raportu:

„Polsce udało się poskromić bardzo wysoką inflację oraz ugruntować zaufanie do złotego. Znacząco poprawiła się też sytuacja na rynku...
[pozostało do przeczytania 60% tekstu]
Dostęp do artykułów: