Pieniądze nie leżą na ulicy

Czasami może się wydawać, że jakiś temat jest już zgrany. Już wszystko w nim powiedziano i każda dodatkowa dyskusja ma charakter wtórny i powielający wcześniejsze wypowiedzi. Rzeczywiście, w niektórych kwestiach faktycznie tak jest. Jeśli jednak chodzi o ekonomię, coraz trudniej o takie zagadnienia.

Weźmy dla przykładu finansowanie przedsiębiorstw. Tu już niewiele nowego można wymyślić – podpowiada pierwsze wrażenie. Ale jak to z wrażeniami, szczególnie tymi pierwszymi, bywa, jest ono mylne. Gospodarka to niezwykle złożony, dynamiczny układ, w którym tematów, które można wrzucić do szuflady z napisem „dyskusja zamknięta”, jest bardzo niewiele. Dostęp do kapitału na pewno się do nich nie zalicza. Rzeczywistość stwarza bowiem coraz nowsze okoliczności. Obecnie mamy bardzo niskie stopy procentowe, w strefie euro niebawem banki chyba będą zmuszone dopłacać biorącym kredyt. Niektóre państwa już emitują obligacje z ujemną rentownością, a i tak inwestorzy ustawiają się po nie w kolejce. Wydawać się zatem może, że pieniądze leżą na ulicy. Wystarczy się po nie schylić. Tymczasem wcale nie jest tak różowo. W polskich realiach coraz więcej firm ma problemy z uzyskaniem środków na finansowanie swojej działalności, kredyty bankowe są dla nich niedostępne. Kapitał z innych źródeł też jakby był poza zasięgiem.

To bardzo poważny problem. Polska wciąż jest krajem na dorobku. Chociaż żyje się nam coraz lepiej, zaczynamy dochodzić do ściany. Na tej ścianie widnieje napis „pułapka średniego dochodu”. Wpadają w nią kraje, które po konsumpcji łatwych czynników wzrostu nagle się zatrzymują. Ich wskaźniki gospodarcze przestają rosnąć, brakuje pomysłu, co zrobić, aby przełamać impas. I tak mijają kolejne lata oswajania się z takim marazmem. Wydaje się, że nam to nie grozi, przecież u nas te wskaźniki są znakomite, stopa bezrobocia bliska naturalnej. Wszystko mamy zatem pod kontrolą. I to jest właśnie ten moment, kiedy trzeba spojrzeć kilka kroków do...
[pozostało do przeczytania 46% tekstu]
Dostęp do artykułów: