Planujesz podróż do USA? Warto wiedzieć, jak się starać o wizę. Polska coraz bliżej programu bezwizowego

Wiceprezydent USA Mike Pence zapewnił, że decyzja o zniesieniu wiz dla Polaków podróżujących do Stanów Zjednoczonych może wkrótce zapaść. Nadal jednak one obowiązują. Warto więc pamiętać o warunkach, jakie należy spełnić przy aplikacji o ten dokument.

Podczas wizyty w Warszawie wiceprezydent Mike Pence został pytany o wizy.
– Polska zbliża się do spełnienia kryteriów objęcia programem ruchu bezwizowego. (…) kiedy zakończy się ten proces, jesteśmy gotowi bardzo szybko objąć Polskę tym programem – stwierdził.
Na razie jednak wizy obowiązują i dlatego Polacy chcący odwiedzić Stany Zjednoczone muszą starać się o ich przyznanie. Jak to zrobić? Na stronie amerykańskiej ambasady w Polsce (https://pl.usembassy.gov/pl/) są opublikowane precyzyjne informacje.

Przede wszystkim należy obalić pewien mit.
„Wiza nie gwarantuje wjazdu do Stanów Zjednoczonych. Wiza świadczy jedynie o tym, że według urzędnika konsularnego Stanów Zjednoczonych dana osoba spełnia wymagania do ubiegania się o wjazd” – czytamy. „Jedynie amerykański urzędnik imigracyjny Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego (DHS) jest uprawniony do wydania zezwolenia na wjazd do Stanów Zjednoczonych i decyzji, jak długo może trwać dany pobyt”.

Urzędnicy ambasady także przestrzegają:
„Nie należy podejmować żadnych nieodwracalnych decyzji związanych z podróżą lub kupować biletu aż do chwili otrzymania paszportu z wizą. Nie możemy zagwarantować, że wiza zostanie wydana”.
Są dwa rodzaje wiz: imigracyjna (wyjazd na pobyt stały, również z zamiarem podjęcia pracy w USA) oraz nieimigracyjna (podróż w celu m.in. turystycznym czy nauki). One z kolei mają wiele kategorii – dlatego każdy powinien dokładnie sprawdzić, o jaką wizę się będzie starać. Oczywiście uzależnione jest to od celu podróży.
Przed złożeniem wniosku o wizę należy dokonać bezzwrotnej opłaty za jego rozpatrzenie (kwoty są różne, w zależności od rodzaju wizy). Niepoprawnie...
[pozostało do przeczytania 28% tekstu]
Dostęp do artykułów: