35-lecie Solidarności Walczącej Oddział Trójmiasto

Solidarność Walcząca Oddział Trójmiasto obchodzi w tym roku swoje 35-lecie. Uroczystości związane z jubileuszem odbędą się już 24 i 25 czerwca 2019 roku w gdyńskiej Akademii Marynarki Wojennej.

Obchody będą wydarzeniem towarzyszącym II Forum Wizja Rozwoju, podczas którego odbędzie się sto debat upamiętniających stulecie odzyskania niepodległości, ujętych w kilkanaście bloków tematycznych. Tematy rozwoju gospodarczego są ściśle związane z kwestiami narodowymi.

– Budowanie tożsamości narodowej to również polski biznes i myśl naukowa, które muszą być tak skomunikowane, by polskie przedsiębiorstwa oferowały produkty mogące konkurować na rynkach rozwiniętych – mówi przewodnicząca Sejmowej Komisji Polityki Senioralnej, Małgorzata Zwiercan, poseł na Sejm RP i inicjatorka II Forum Wizja Rozwoju. – Powinny być również niezależne od zewnętrznego kapitału. Działacze Solidarności Walczącej (SW), dążąc do odzyskania przez Polskę pełnej niepodległości, mieli na myśli takie państwo, które będąc silnym gospodarczo, zachowa jednocześnie solidaryzm społeczny.

W trakcie ośmiu sesji zaproszeni goście będą dyskutować o historii Solidarności Walczącej. Tematami będą m.in. działalność radia SW, organizacja przygotowań do stawiania czynnego oporu czy też historia druku prasy podziemnej SW. Odbędzie się również projekcja dwóch filmów. Jeden z nich, autorstwa Mirosława Basaja w reżyserii Piotra Kucińskiego pt.: „Solidarność Walcząca”, będzie zaprezentowany na pokazie przedpremierowym, a drugi to wyreżyserowany przez Marię Dłużewską „Andrzej Kołodziej. Bardzo polska opowieść". Produkcja pokazuje na przykładzie losów Andrzeja Kołodzieja polskie drogi do niepodległości. Uczestnicy będą mieli również okazję obejrzeć dwie wystawy: „Solidarność Walcząca w Trójmieście" i „Kobiety Walczące". W trakcie wydarzenia nastąpi także prezentacja książek: „Wytrwali do końca" oraz „Solidarność Walcząca Oddział Trójmiasto". Podczas obchodów zostaną również...
[pozostało do przeczytania 5% tekstu]
Dostęp do artykułów: