Skąd histeria opozycji?

Polacy są o wiele bardziej zadowoleni z działania demokracji we własnym kraju, niźli obywatele wielu państw zachodnioeuropejskich z jej funkcjonowania u siebie. Tak wynika z najnowszego raport Pew Research Center, amerykańskiego ośrodka badawczego, informującego globalną opinię publiczną o tendencjach społecznych, religijnych i kulturowych zachodzących na całym świecie.

Pew uchodzi za ośrodek politycznie/ideologicznie niezaangażowany i pośrednim na to dowodem jest fakt, że często powołują się na niego bardzo różne media, uznające raporty amerykańskiego centrum za miarodajne i wiarygodne.
Co warte podkreślenia, badania Pew za godne nagłośnienia uważają na ogół środowiska lewicowo-liberalne. Rok temu chętnie informowały o raporcie dotyczącym religijności w Polsce. Dokument cytowały OKO.press, gazeta.pl, onet.pl. Najnowsze opracowanie, dotyczące wskaźników zadowolenia z demokracji w poszczególnych państwach, nie wzbudziło podobnego zainteresowania liberalnych środków przekazu. Z bardzo prostej przyczyny: wypływające z niego wnioski zbyt uderzają w taktykę (dez)informacyjną przyjętą tu i ówdzie w ramach walki z Prawem i Sprawiedliwością.

Lubimy polską demokrację
Jakie informacje zawiera najnowszy raport Pew? Wynika z niego, że w naszym społeczeństwie wskaźnik zadowolenia z funkcjonowania demokracji, czyli także instytucji państwa, wynosi 51 proc. Wśród Francuzów jest to 48 proc., Brytyjczyków – 42 proc., Włochów – 29 proc., a wśród Hiszpanów – jedynie 20 proc. A co z niezadowolonymi? W Polsce z kształtu demokracji niezadowolonych jest 44 proc. ankietowanych, we Francji – 51 proc., w Anglii – 55 proc. Liczba niezadowolonych z demokracji szybuje w górę w przypadku Włochów (70 proc). i Hiszpanów (81 proc.). Dodajmy, że wśród Europejczyków najbardziej zadowolonym narodem są Szwedzi (69 proc. zadowolonych i 30 proc. niezadowolonych), a najmniej – Grecy (16 proc. zadowolonych i 84 proc. niezadowolonych)....
[pozostało do przeczytania 66% tekstu]
Dostęp do artykułów: