Nasz największy potencjał to ludzie

Prawie dwa lata temu zainicjowaliśmy w Radzie przedsięwzięcie pod nazwą „Kapitał Polonii”. Byłem pomysłodawcą tego projektu, uważam bowiem, że nasi rodacy żyjący poza granicami Polski stanowią wielki potencjał naszego kraju. Celem „Kapitału Polonii” było pokazanie Polakom i osobom polskiego pochodzenia mieszkającym poza granicami naszego kraju, co zmieniło się w ojczyźnie w ostatnich latach. Przygotowaliśmy przewodnik przedstawiający najważniejsze wskaźniki gospodarcze oraz kluczowe regulacje związane z prowadzeniem biznesu. Razem z naszymi ekspertami podróżowaliśmy po europejskich miastach, organizując spotkania z Polonią. Byliśmy w Paryżu, Hamburgu, Brukseli, a także w Wilnie. Przeprowadziliśmy wiele rozmów, prezentowaliśmy dane, mówiliśmy o Polsce, która się szybko rozwija i do której warto wrócić. Zorganizowaliśmy konferencję poświęconą naszym działaniom z udziałem wiodących postaci życia publicznego zajmujących się tematyką gospodarczą i międzynarodową.

Dziś warto o tym wszystkim przypomnieć. Dyskutując bowiem o problematyce ekonomicznej, chyba trochę za mało miejsca poświęcamy kwestiom najważniejszym. Żadna gospodarka nie może się przecież rozwijać bez ludzi, bez ich inicjatywy, woli działania, tej iskry nieustępliwości i wiary w to, że się uda. Polacy, których spotykaliśmy za granicą, mają te wszystkie cechy. Charakteryzuje ich także niezwykły głód Polski – z zaciekawieniem słuchali naszych prezentacji, chcąc go zaspokoić, zadawali pytania, aby wiedzieć, jak teraz wygląda kraj, z którego emigrowali często wiele lat temu.

Obecnie Europa żyje kwestią brexitu. To Wyspy Brytyjskie były tym miejscem, do którego po naszym wejściu do Unii wyjechały miliony naszych Rodaków. Szukali tam godnej pracy i lepszych warunków życia. Dziś mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa wypowiadają się o nich z wielkim szacunkiem, doceniając zalety takie jak pracowitość i sumienność. Możemy być dumni z tego, jak przez lata radzili sobie na...
[pozostało do przeczytania 36% tekstu]
Dostęp do artykułów: