Więcej w naszych kieszeniach. Rząd wprowadzi nową skalę podatkową

W przyszłym roku ponad połowa tych, którzy muszą rozliczać się z fiskusem, odczuje spadek obciążeń podatkowych. Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt m.in. obniżenia PIT z 18 do 17 proc.

Zaprezentowane przez minister finansów Teresę Czerwińską propozycje sprowadzają się do trzech punktów. Pierwszy to całkowite zwolnienie z PIT osób do 26. roku życia, ale tylko do wysokości 42 764 zł osiąganych przychodów – to połowa obecnego progu, powyżej którego płaci się daninę według stawki 32 proc. Od przychodów powyżej tej kwoty do 85 528 zł młodzi ludzie zapłacą podatek według stawki 18 proc., a po przekroczeniu progu – już 32 proc.
Druga zmiana to wprowadzenie dla osób osiągających dochody do 42 764 zł nowej, niższej stawki PIT, wynoszącej 17 proc., a trzecia – dwuipółkrotne zwiększenie kosztów uzyskania przychodów. Jak szacuje Ministerstwo Finansów, pierwsza ze zmian będzie dotyczyła około 1,5 mln osób, druga około 60 proc. podatników, a trzecia – wszystkich.

Nowa skala po dekadzie
Wprowadzając nową stawkę podatku, Ministerstwo Finansów tak naprawdę wprowadza nową skalę podatkową. Ta, według której rozliczymy się jeszcze za 2019 rok, obowiązuje od 2009 roku i została wprowadzona jeszcze przez minister finansów w rządzie PiS śp. Zytę Gilowską. Przeprowadzona przez nią reforma likwidowała trzy stawki: 19, 20 i 40 proc., wprowadzając zamiast nich dwie: 18 i 32 proc. Według wyższej stawki rozliczały się osoby, których dochody przekraczały 85 528 zł. Ten próg podatkowy pozostał niezmieniony do dziś. Dodatkowo, w czasie rządów koalicji PO-PSL, nie zmieniała się kwota wolna od podatku, wynosząca 3098 zł. Dopiero od 2017 roku rząd PiS wprowadził kwotę wolną na poziomie 8000 zł dla mniej zarabiających, która maleje do zera wraz ze wzrostem dochodów.
W ustawie o PIT nie ma zapisu o corocznej waloryzacji progu podatkowego i kwoty wolnej. Ale gdy skala podatkowa pozostaje niezmieniona, a zarobki ludzi...
[pozostało do przeczytania 58% tekstu]
Dostęp do artykułów: