Smaki spotkań przy grillu. Kuchnia w plenerze – grillowe inspiracje dla każdego

Z początkiem maja rozpoczyna się ulubiony przez Polaków sezon grillowy. Grillowanie to nie tylko procedura pieczenia na ruszcie kiełbasek, karkówek, ryb czy warzyw, ale przede wszystkim sposób na wspólne spędzanie czasu na świeżym powietrzu.

Zwyczaj grillowania narodził się w obecnie znanej formie w latach 50. XX w. w Stanach Zjednoczonych. Do Polski moda na grilla dotarła znacznie później, dopiero w latach 90. Grillowanie, które zastąpiło wcześniej praktykowany zwyczaj pieczenia wbitej na kij kiełbasy nad ogniskiem, szybko stało się bardzo popularnym sposobem spędzania wolnego czasu. Polacy zaczęli grillować w przydomowych ogródkach, na działkach, nad wodą. Według badań firmy GFK* przeciętna impreza grillowa zorganizowana podczas długiego weekendu majowego trwa około 5 godzin. A uczestniczy w niej średnio 9 osób. I, co ciekawe, coraz częściej w tego typu imprezach uczestniczą dzieci i młodzież (w wieku 3–18 lat). Mając to na uwadze, warto zwrócić szczególną uwagę, co i jak serwujemy z grilla oraz jakie w tym zakresie panują zwyczaje i nowe trendy.

Nie tylko mięso
Tradycyjnie najczęściej grillujemy potrawy mięsne: kiełbasę, karkówkę, kaszankę czy drób. Ale coraz więcej jest amatorów grillowanych ryb, warzyw oraz owoców. Polacy poszukują nowych smaków, eksperymentując z produktami i dodatkami (np. marynaty, przyprawy, warzywa). Ciekawą alternatywą dla mięsa są sery. Są one propozycją m.in. dla rosnącego grona wegetarian, a także osób poszukujących nowych smaków i większej różnorodności w codziennej diecie. Polecanym daniem dla smakoszy jest np. cukinia z grilla nadziana serem feta z pomidorami i świeżymi ziołami, do spożycia z dodatkiem żurawiny czy borówki. Z kolei na deser można przygotować sałatkę owocową z rodzynkami.
W przypadku tradycjonalistów, którzy nie mogą obyć się bez mięsa, warto zadbać, żeby nie było ono zbyt tłuste. Zamiast wieprzowiny można wybrać kurczaka, indyka czy chudą wołowinę...
[pozostało do przeczytania 62% tekstu]
Dostęp do artykułów: