Podstępna misja człowieka Tuska z TSUE. Maciej Szpunar agituje sędziów

11 października 2018 r. były wiceminister w rządzie Donalda Tuska Maciej Szpunar został pierwszym rzecznikiem generalnym Trybunału Sprawiedliwości UE. Jak ustaliła „Gazeta Polska”, Szpunar przylatuje do Polski z Luksemburga na częste spotkania z sędziami i adwokatami. Agituje ich, by jak najczęściej zadawali pytania prejudycjalne do TSUE. Gdy stanie się to regułą, rozstrzygnięcia w sporach prawnych mają zapadać w organach unijnych, co może pozwolić na omijanie niewygodnego dla establishmentu polskiego prawa.

Rzecznik unijnego trybunału regularnie przybywa do Polski z Luksemburga, gdzie mieści się TSUE, na specjalne spotkania z prawnikami, aby przekonywać ich, jak bardzo rozstrzygnięcia w sporach toczących się w Polsce mogą być uzależnione od decyzji trybunału UE.
Maciej Szpunar, były wiceminister spraw zagranicznych rządu Donalda Tuska, przedstawia jako powinność polskich sądów kierowanie pytań prejudycjalnych do TSUE. Dotąd polskie sądy zadały ich dwadzieścia pięć, ale to nic wobec tego, ile ich wkrótce może trafić z Polski do Luksemburga. Szpunar zachęca, by sędziowie z własnej inicjatywy kierowali takie zapytania w trakcie prowadzonych przez nich postępowań sądowych w dowolnej sprawie. W jego akcji przekonywania polskich prawników do odwoływania się do europejskiego trybunału bierze także udział inna sędzia z Polski, Krystyna Kowalik-Bańczyk, pracująca w sądzie działającym w ramach TSUE. Pojawiła się ona na spotkaniu na UW wraz ze Szpunarem. – Sędzia nie powinien zamykać się w prawie polskim, ale otwierać się na perspektywę europejską. Ta perspektywa polska może nam ciążyć, a wszystko w gruncie rzeczy się splata – mówiła sędzia Kowalik-Bańczyk.
Te namowy do wykorzystywania pytań prejudycjalnych skutkują. W listopadzie kolejne takie pytania do TSUE skierował Naczelny Sąd Administracyjny, podważając wybór nowych sędziów Sądu Najwyższego. Jeśli unijny trybunał uzna wybór za niezgodny z prawem europejskim, NSA zasądzi, że...
[pozostało do przeczytania 70% tekstu]
Dostęp do artykułów: