Postaw na bezpieczny rozwój. Jaka formuła działalności będzie odpowiednia dla początkującego przedsiębiorcy?

Samo założenie własnej działalności – np. w wariancie jednoosobowym lub spółki cywilnej – nie jest problematyczne. Wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub do Krajowego Rejestru Sądowego można bowiem swobodnie dokonać przez internet. Dużo trudniejsza wydaje się decyzja dotycząca formy działania oraz sposobu finansowania biznesu.

Powyższe wybory mają istotny wpływ m.in. na koszty założenia i późniejszego prowadzenia firmy, wysokość podatków i składek ZUS oraz rzutują np. na czas oczekiwania na rejestrację.

Przedsiębiorcy nastawieni na szerokie świadczenie usług i pracę dla wielu podmiotów mogą wybrać formułę spółki cywilnej. Nie posiada ona osobowości prawnej, a każdy ze wspólników może wnieść własny kapitał, pracę i umiejętności. Należy jednak pamiętać, że wierzyciele mogą zaspokajać zobowiązania na majątku spółki i wspólników. Pod wieloma względami spółkę cywilną przypomina spółka jawna. Jej zaletami są niskie koszty funkcjonowania czy wygoda prowadzenia księgowości. Jest atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób z jednej branży, które chcą połączyć siły i wykreować nowy, bardziej dochodowy podmiot. Z kolei spółka z o.o. to propozycja dla przedsiębiorców, którzy chcą zachować bezpośredni nadzór, ale przy minimalizowaniu ryzyka odpowiedzialności majątkiem osobistym. Wspólnikiem spółki z o.o. może zostać osoba fizyczna lub osoba prawna, ale także jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej.

Niezależnie od wybranej przez początkującego przedsiębiorcę formuły działalności ważne są poczucie bezpieczeństwa oraz środki pozyskane na rozwój – zarówno finansowe, jak i rzeczowe. Dlatego już na etapie biznesowego debiutu istotne pozostaje nawiązanie współpracy z partnerami posiadającymi korzystne rozwiązania, wspierające także młodych stażem właścicieli firm. Alior Leasing, najszybciej rozwijająca się firma na rynku usług leasingowych, od początku swojej działalności wspiera...
[pozostało do przeczytania 34% tekstu]
Dostęp do artykułów: