Nowoczesny, ale z historycznym rysem. Polski paszport na 100-lecie odzyskania niepodległości

Nowy paszport, wydawany obywatelom Polski od listopada, oprócz najnowocześniejszych zabezpieczeń posiada też motywy graficzne nawiązujące do tradycji i historii naszego kraju.

Produkcję dokumentu powierzono Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, która dysponuje zaawansowanymi technologiami, pozwalającymi zabezpieczyć go przed podrabianiem lub przerabianiem. Paszport spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podkreśla, że unikalny system zabezpieczeń stawia go w jednym szeregu z najlepszymi paszportami na świecie.

Nowe zabezpieczenia
W porównaniu do dokumentu wydawanego dotychczas zmieniła się przede wszystkim strona z danymi i wizerunkiem właściciela. Wykonano ją w zupełnie innej technologii, niż to miało miejsce w starych paszportach. Strona personalizowana jest teraz sztywna i w całości wykonana z poliwęglanu, bardzo wytrzymałego i trwałego materiału. Jest ona wyposażona w zabezpieczenia takie jak: irysowe tło giloszowe, mikrodruki oraz elementy tłoczone. Częściowo nachodzą one na obszar wizerunku posiadacza dokumentu, uniemożliwiając ingerowanie w to pole w sposób niezauważalny. Strona będzie łączyć się z książeczką w specjalny sposób, przez co każda próba odłączenia jej od dokumentu będzie widoczna.
Dodatkowym zabezpieczeniem jest SafeI®, czyli kombinacja kilku zabezpieczeń: elementów soczewkowych i systemu transparentnych otworów oraz powtórzenia techniką grawerowania laserowego wizerunku posiadacza dokumentu. Takie powtórzenie znacznie utrudnia fałszerstwa polegające na przerobieniu strony personalizowanej.
W nowej wersji paszportu dane posiadacza dokumentu i jego wizerunek nanoszone są przy użyciu techniki grawerowania laserowego. Jest to jedna z najbezpieczniejszych technik personalizacji, ponieważ proces karbonizacji trwale zmienia strukturę materiału. Umieszczenie w paszporcie sztywnej poliwęglanowej strony ma jeszcze jedną,...
[pozostało do przeczytania 56% tekstu]
Dostęp do artykułów: